صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع از پایان نامه آقای محمد حسین صیادنژاد، دانشجوی رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع از پایان نامه آقای محمد حسین صیادنژاد، دانشجوی رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی

جلسه دفاع از رساله آقای محمد حسین صیاد نژاد، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی، گرایش صلح و امنیت (ورودی 91) با عنوان: "تاثیر اصول حقوق بین الملل بشردوستانه بر ابزارهای نوین جنگی در چارچوب تئوری رژیم های بین المللی" در ساعت 12/15روز یکشنبه بیست و دوم آذر ماه 1394 با حضور اساتید محترم: دکتر حسین شریفی طرازکوهی (استاد راهنما)، دکتر محمد جواد ظریف (استاد مشاور)، دکتر حسین سادات میدانی و دکتر امیر ساعد وکیل (اساتید داور)، در سالن دهخدا دانشکده روابط بین الملل برگزار گردید.
سوال اصلی و فرضیه پایان نامه آقای صیادنژاد به ترتیب عبارت بودند از:
"نقش و جایگاه اصول بنیادين حقوق بین‌الملل بشردوستانه در فرآيند رژيم‌سازي خلع سلاح و کنترل تسلیحات چگونه ارزيابي مي‌شود؟"
"رژيم بين‌المللي خلع سلاح و كنترل تسليحات در پرتو اصول بنيادين حقوق بين‌الملل بشردوستانه از ظرفيت و قابليتِ قاعده‌ مند سازی توليد و به كارگيري فناوري‌هاي نوين برخوردار است."
آقای صیادنژاد در دفاع از رساله خود گفت: «حقوق بین الملل بشردوستانه، شاخهای از حقوق بینالملل عمومی است که با هدف کاهش آلام بشر، به قاعده مندسازی رفتار متخاصمان در یک مخاصمه ی مسلحانه می پردازد. بخش قابل توجهی از قواعد حقوق بشردوستانه را قوانین حاکم بر کاربرد ابزار و شیوه های جنگی تشکیل می دهند. طبق حقوق بین الملل بشردوستانه، حق دولتها در انتخاب ابزار و روشهای جنگی، نامحدود نیست. دولتها همواره موظفند اصول بنیادین حقوق بین الملل بشردوستانه همچون تفکیک میان اشخاص و اهداف نظامی و غیرنظامی، منع ایراد درد و رنج بیش از حد و غیرضروری، رعایت تناسب میان دستاوردهای نظامی و تلفات غیرنظامی تصادفی ناشی از یک حمله، ضرورت، و منع ایراد آسیب گسترده، شدید و بلند مدت به محیط زیست طبیعی را، مد نظر قرار دهند.
حقوق بین الملل بشردوستانه و حقوق خلع سلاح و کنترل تسلیحات در باب وضع قواعد محدودکننده ی تسلیحات، اشتراک دارند. این نقطه ی اشتراک موجب شده است تا این دو شاخه از حقوق، در ارتباط نزدیک و متقابلی با یکدیگر به سر برده و هر یک به دیگری در نیل به اهداف خود یاری برساند.


١٣:٣٧ - 1394/09/24    /    شماره : ١٥٥٧    /    تعداد نمایش : ٤٠٩١خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تفسیر قرآن کریم «شمس»
  اثر حجت‌الاسلام‌ و المسلمین مصطفی بروجردی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی اجبارآمیز
  تالیف: بهادر امینیان

 • خیزش راست افراطی و تاثیر آن بر آینده مسلمانان در اروپا
  تالیف: محمدرضا دهشیری


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.