صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع از پایان نامه آقای علی ترابی قلعه سیدی


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع از پایان نامه آقای علی ترابی قلعه سیدی

جلسه دفاع از رساله آقاي علی ترابی قلعه سیدی، دانشجوي كارشناسي ارشد رشته مطالعات منطقه اي، گرايش آسیای شرقی (ورودي93) با عنوان: "بررسی تطبیقی دیپلماسی عمومی چین و ترکیه در آسیای مرکزی در دوران پساشوروی" در ساعت 9:30 صبح روز یک شنبه بيست و هفتم فروردین ماه 96، با حضور اساتيد محترم: دكتر دهشيري (استاد راهنما)، دكتر عسگریان (استاد مشاور)، دكتر رحمانی و دكتر علمایی فر(اساتيد داور) در سالن دیپلماتیک دانشكده روابط بين الملل برگزار گرديد.
سوال اصلي و فرضيه رساله ايشان عبارت بود از: مهم ترین جنبه های تفاوت و تشابه در دیپلماسی عمومی جمهوری خلق چین و ترکیه در آسیای مرکزی در دوران پساشوروی چیست؟
فرضیه: به نظر می‌رسد جمهوری خلق چین با هدف از بین بردن چین‌هراسی، ترمیم چهره این کشور نزد افکار عمومی و ایجاد بستر مساعد جهت تحقق ابتکارات این کشور در آسیای‌مرکزی‌، با پیگیری سیاست‌های خود جهت گسترش دیپلماسی‌عمومی سعی در ایجاد تحول در روابط خود با دول آسیای‌مرکزی‌ دارد. دولت ترکیه نیز با شباهت به دولت چین به‌منظور پیشبرد منافع و تحقق اهداف خود، تقویت پیوندهای فرهنگی، نژادی و زبانی را به کمک دیپلماسی عمومی خود در منطقه در دستور کار قرار داده است.

آقای ترابی برای رسیدن به پاسخ اصلی رساله، بعد از تشریح مولفه های کلان در دیپلماسی عمومی چین و ترکیه در دوران پساشوروی، اقدامات دو کشور در حوزه دیپلماسی عمومی در آسیای مرکزی را بررسی نمود و در ادامه، با برجسته کردن وجوه افتراق و اشتراک فعالیت های دو کشور در منطقه؛ اقدامات این دو کشور در بخش های دیپلماسی فرهنگی، دیپلماسی آموزشی، دیپلماسی رسانه ای، دیپلماسی بازرگانی، کمک های خارجی و ... را با یکدیگر مقایسه نمود. در نهایت، با داده های به دست آمده، تاثیر اقدامات دو کشور چین و ترکیه در آسیای مرکزی در حوزه دیپلماسی عمومی بر منافع ملی جمهوری اسلامی ایران تحلیل گردید.

رساله آقای علی ترابی قلعه سیدی، پس از بررسی اساتید حاضر در جلسه، با درجه عالی پذیرفته شد.

 


١٠:٠٨ - 1396/02/10    /    شماره : ٢٠٤١    /    تعداد نمایش : ١٢٦٤خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تبیین روابط هند و پاکستان در چارچوب رئالیسم تهاجمی
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • سیاست خارجی پاکستان تالیف: دکتر مهدی کاردوست
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • ایران و جهان عرب
  تالیف: محمد مسجدجامعی

 • دیپلماسی آب های فرامرزی و نظام بین الملل
  تالیف: سیدعباس عراقچی

 • دیپلماسی در عمل
  تالیف: بهادر امینیان


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.