صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع از پايان نامه آقاي هادی شهابی یگانه، دانشجوي رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع از پايان نامه آقاي هادی شهابی یگانه، دانشجوي رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی

جلسه دفاع از رساله آقاي هادی شهابی یگانه، دانشجوي كارشناسي ارشد رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی، دیپلماسی نوین و صلح و امنیت بین المللی (ورودي92) با عنوان: "بررسی تطبیقی رفتار دولت روسیه در قبال پرونده های هسته ای ایران و کره شمالی ( 2015 - 2001 )" در ساعت 14روز شنبه دوم اردیبهشت ماه 96، با حضور اساتيد محترم: دكتر دهشيري (استاد راهنما)، دكتر عسگریان (استاد مشاور)، دكتر کرمی و دكتر سادات میدانی (اساتيد داور) در سالن دیپلماتیک دانشكده روابط بين الملل برگزار گرديد.
پرسش اصلي و فرضيه رساله ايشان عبارت بود از:
• پرسش اصلي: "رفتار دولت روسیه در قبال پرونده های هسته ای ایران و کره شمالی چه شباهت ها و چه تفاوت هایی داشته و دلیل این تفاوت ها چیست؟"
• فرضيه: "روسیه همواره قصد داشته است تا از پرونده های هسته ای ایران و کره شمالی به عنوان برگ برنده ای در برابر کشورهای غربی استفاده نماید و با استفاده از کارت ایران و کره شمالی و ترس غرب از سلاح هسته ای این کشورها به منافع خود دست یابد. روسیه در مورد پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران رويكرد سياسي و اقتصادي دارد در حالي كه در مورد پرونده هسته اي کره شمالی داراي رويكرد استراتژيك و امنيتي است تا رقبایی چون آمریکا و ژاپن را درگیر این چالش هسته ای نگاه دارد."
آقای شهابی یگانه در فصل دوم رساله خود با بیان سیاست خارجی روسیه، جایگاه این کشور در نظام بین الملل، چالش های پیش روی مسکو در زمینه سیاست خارجی، دکترین-نظامی امنیتی و هسته ای روسیه و در نهایت جایگاه کنترل تسلیحات در سیاست روسیه، سعی نمود تا ارتباط این کشور با پرونده های هسته ای ایران و کره شمالی را تبیین و تشریح نماید.
ایشان در فصل سوم، پرونده های هسته ای ایران و کره شمالی را مورد کالبدشکافی قرار داده و تحولات روی داده و مرتبط با این پرونده های را به صورت تفضلی بیان نمود. در ادامه این فصل، جزئیات پرونده هسته ای ایران در دوران آقایان خاتمی، احمدی نژاد و روحانی به صورت مجزا، مذاکرات صورت گرفته، نتایج و دستاوردهای این مذاکرات و قطعنامه هایی که علیه ایران تصویب شده اند، تشریح شد. همچنين، فعالیت های هسته ای کره شمالی نیز، در این فصل مورد بررسی قرار گرفت. سپس، آقای شهابی رویکرد قدرت های ذی نفع در قبال هر دو پرونده را به صورت مختصر عنوان نموده و شباهت ها و تفاوت های پرونده هسته ای ایران و کره شمالی را برشمرد.
وی، در فصل چهارم، با بیان اینکه مناسبات میان روسیه و غرب عامل اصلی و تایین کننده رفتار این کشور در قبال پرونده های هسته ای ایران و کره شمالی است، به بازی روسیه با کارت ایران و کره شمالی برای کسب منافع، سیاسی، بین المللیِ متفاوت اشاره کرد. پژوهش آقای شهابی یگانه در نهایت با بیان شباهت ها و تفاوت های رفتاری روسیه در قبال پروند هسته ای ایران و کره شمالی به پایان رسید.
رساله آقای هادی شهابی یگانه، پس از بررسی اساتید حاضر در جلسه و پاسخ گویی ایشان به سوالات مطرح شده، با درجه عالی پذیرفته شد.


١٠:١٠ - 1396/02/10    /    شماره : ٢٠٤٢    /    تعداد نمایش : ١٥١١خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تبیین روابط هند و پاکستان در چارچوب رئالیسم تهاجمی
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • سیاست خارجی پاکستان تالیف: دکتر مهدی کاردوست
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • ایران و جهان عرب
  تالیف: محمد مسجدجامعی

 • دیپلماسی آب های فرامرزی و نظام بین الملل
  تالیف: سیدعباس عراقچی

 • دیپلماسی در عمل
  تالیف: بهادر امینیان


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.