صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع از رساله آقای سیاوش سلیمی،دانشجوی رشته مطالعات منطقه ای


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع از رساله آقای سیاوش سلیمی،دانشجوی رشته مطالعات منطقه ای

جلسه دفاع از پایان نامه آقای سیاوش سلیمی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مطالعات منطقه‌ای، گرایش آمریکای شمالی ( ورودی 92) با عنوان:« امنیت اقتصادی ایالات متحده آمریکا در دوران اوباما: 2014-2009» در ساعت 10 روز سه شنبه سی و یکم امرداد ماه 1396، با حضور اساتید محترم: آقایان دکتر شیخ الاسلامی (استاد راهنما)، دکتر شهابی( استاد مشاور)، دکتر دهشیری ( استاد داور) و جاویدنیا ( استاد داور) در سالن دیپلماتیک دانشکده روابط بین الملل برگزار شد.
پرسش اصلی و فرضیه پایان نامه ایشان عبارت بود از :
پرسش اصلی:«دولت اوباما در دوره ی مورد مطالعه در راستای تامین امنیت اقتصادی ایالات متحده چگونه عمل کرده است؟»
فرضیه: « اوباما با مدیریت بحران عظیم اقتصادی سال 2008 و اتخاذ راهکارهای مناسب مدیریتی اقتصاد ایالات متحده، به ویژه در حوزه ی امنیت انرژی و مناسبات بین المللی، در ارتقای امنیت اقتصادی این کشور موفق عمل کرده است.»
آقای سلیمی با بیان اینکه این پایان نامه رویکرد امنیتی نسبت به اقتصاد ندارد بلکه دارای رویکردی اقتصادی به موضوع امنیت است اظهار داشت از آنجا که اوباما در شروع به کار خود در ژانویه 2009 با تبعات بحران بزرگ اقتصادی که در سپتامبر 2008 و در دوره ریاست جمهوری بوش پسر اتفاق افتاد مواجه بود، از برخی اقتصاد دانان برجسته آمریکایی که دارای دیدگاه های متمایل به کینزین های جدید بودند جهت مهار این بحران استفاده کرد و بر همین اساس بحث نظری این پایان نامه نیز در چهارچوب مکتب اقتصادی کینز ارائه می شود.
وی در فصل دوم که به شرح کلیاتی در خصوص اقتصاد ایالات متحده اختصاص داشت ضمن بیان تاریخچه ای از اقتصاد این کشور از قرن هفدهم تاکنون به برخی از چالش های اقتصادی ایالات متحده اشاره کرد. در بخش ساختاری نیز به عملکرد بخش های مختلف مانند دولت، کنگره، شرکتهای کوچک و بزرگ و تفاوت های دیدگاه های اقتصادی احزاب جمهوری خواه و دموکرات اشاره گردید.
در فصل سوم موضوع بحران اقتصادی 2008 به عنوان تهدید امنیت اقتصادی ایالات متحده و نیز اقتصاد جهان مطرح شد و علل وقوع این بحران و مهم‌ترین اقدامات اوباما در مدیریت آن به منظور رفع این تهدید و بازگرداندن امنیت به اقتصاد ایالات متحده توضیح داده شد.
در فصل چهارم سیاست های اوباما در حوزه امنیت انرژی مورد بررسی قرار گرفت و در این زمینه سیاست دولت اوباما در استقلال از انرژی های فسیلی با استفاده از منابع نفت و گاز شیل توضیح داده شد و برنامه‌های انرژی دولت اوباما و چالش های آن مطرح گردید.
در فصل پنجم تعاملات بین المللی اوباما با چین، کشورهای بریکس و گروه بیست به منظور ارتقای امنیت اقتصادی ایالات متحده توضیح داده شد و سیاست اوباما در همکاری های بین المللی در عین رقابت تشریح شد.
در پایان و در بحث نتیجه گیری، آماری از شاخص های مختلف اقتصادی در آغاز و پایان دوره پژوهش ارائه شد و با توضیح اینکه اوباما در شرایط بحران اقتصادی کار خود را شروع کرد و توانست ضمن مهار این بحران، در بسیاری از موارد شاخص های اقتصادی ایالات متحده را ارتقا بخشد مجموعه اقدامات وی در ارتقای امنیت اقتصادی ایالات متحده مورد تایید دانسته شد.
پایان نامه آقای سلیمی پس از بررسی اساتید حاضر در جلسه و پاسخگویی ایشان به سوالات مطرح شده، با درجه عالی پذیرفته شد.


١٠:٥٢ - 1396/06/27    /    شماره : ٢٢٤٣    /    تعداد نمایش : ٨٨٣خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تبیین روابط هند و پاکستان در چارچوب رئالیسم تهاجمی
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • سیاست خارجی پاکستان تالیف: دکتر مهدی کاردوست
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • ایران و جهان عرب
  تالیف: محمد مسجدجامعی

 • دیپلماسی آب های فرامرزی و نظام بین الملل
  تالیف: سیدعباس عراقچی

 • دیپلماسی در عمل
  تالیف: بهادر امینیان


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.