صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع از رساله آقای میثم قهرمانی، دانشجوی رشته مطالعات منطقه ای


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع از رساله آقای میثم قهرمانی، دانشجوی رشته مطالعات منطقه ای

جلسه دفاع از از پایان نامه آقای میثم قهرمانی، دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات منطقه ای، گرایش خاورمیانه (ورودی 94) با عنوان « ناکامی فرآیند دموکراسی در مصر بعد از انقلاب 2011، از منظر اقتصاد سیاسی» در تاریخ یازدهم مهر 1396 با حضور اساتید محترم: دکتر شهابی (استاد راهنما)، دکتر شیخ الاسلامی (استاد مشاور)، دکتر سلیمان پور (استاد داور) و دکتر شیبانی (استاد داور) سالن دیپلماتیک دانشکده برگزار شد.
پرسش اصلی و فرضیه پایان نامه ایشان عبارت بود از:
پرسش اصلی: چرا فرآیند دموکراسی سازی در مصر بعد ار انقلاب 2011 با کودتای نظامیان مواجه شد؟
فرضیه: با توجه به متغیرهای نظریه عجم اوغلو و رابینسون، بعد از انقلاب مصر هزینه های دموکراسی برای نظامیان افزایش یافت و انجام کودتا برای آن ها تبدیل به گزینه ای کم هزینه و جذاب شد.
آقای قهرمانی، پس از بیان علت انتخاب موضوع رساله خود و پرداختن به بیداری اسلامی و علت انقلاب مصر، در فصل دوم، با نقد نظریه دموکراتیزاسیون به عنوان مدل غالب تحلیلی برای حوادث بیداری اسلامی، به شرح مدل عجم اوغلو و رابینسون پرداخته و متغیرهای آن را توضیح داد. در فصل سوم و چهارم، متغیرهای این مدل را در کشور مصر بررسی نموده و میزان انطباق آن ها با این نظریه را بیان کرد. در انتها نیز، نتیجه گیری کرد که این مدل نظری، تا حد زیادی قابلیت توضیح دهندگی انقلاب و کودتا در مصر را دارا می باشد و عواملی مانند نهادهای سیاسی، طبقه متوسط، جامعه مدنی، ساختار اقتصادی و... سبب شدند که هزینه دموکراسی برای نظامیان مصر روز به روز بالاتر رود و آن ها را برای انجام کودتا ترغیب کند.
پایان نامه آقای میثم قهرمانی، پس از بررسی اساتید حاضر در جلسه و پاسخگویی ایشان به سوالات مطرح شده، با درجه عالی پذیرفته شد.

 


٠٩:٣٦ - 1396/07/30    /    شماره : ٢٢٨٧    /    تعداد نمایش : ١٠٧٠خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تبیین روابط هند و پاکستان در چارچوب رئالیسم تهاجمی
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • سیاست خارجی پاکستان تالیف: دکتر مهدی کاردوست
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • ایران و جهان عرب
  تالیف: محمد مسجدجامعی

 • دیپلماسی آب های فرامرزی و نظام بین الملل
  تالیف: سیدعباس عراقچی

 • دیپلماسی در عمل
  تالیف: بهادر امینیان


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.