صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع از رساله خانم آسیه پورقربان، دانشجوی رشته مطالعات منطقه ای


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع از رساله خانم آسیه پورقربان، دانشجوی رشته مطالعات منطقه ای

جلسه دفاع از رساله خانم آسیه پورقربان، دانشجوی رشته مطالعات منطقه ای، گرایش آسیای شرقی(ورودی92)، با عنوان " استراتژی چین برای مهار افراط گرایی در سین کیانگ پس از 11 سپتامبر 2001" در اول آذر سال جاری، با حضور اساتید محترم: دکتر سجادپور(استاد راهنما)، دکتر امینیان(استاد مشاور)، دکتر علمایی فر و دکتر عسگریان(اساتید ذاور)، در دانشکده روابط بین الملل، برگاز گردید.
پپرسش اصلی و فرضیه این رساله عبارت بودند از:
چین چگونه برای مهار افراط گرایی در منطقه ی سین کیانگ اقدام می نماید؟
"چین برای مهار افراط گرایی در استان سین کیانگ، اقدامات ترکیبی نظیر اقدامات سیاسی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی را در ابعاد داخلی و خارجی اتخاذ کرده است."
خانم پورقربان، در دفاع از رساله خود، مباحث مورد نظر خود را در قالب فصول ذیل، بیان کرد:
فصل اول، اختصاص به کلیات پژوهش داشت که هدف اصلی این فصل، بیان چارچوب و ساختار پژوهش بود. در فصل دوم ابتدا یک توصیف کلی از ایالت سین کیانگ صورت گرفت، سپس به پیشینه ی اسلام در آسیای مرکزی و افراط گرایی در این منطقه پرداخته شده و نیز تأثیر پدیده ی افراط گرایی در آسیای مرکزی بر ایالت سین کیانگ چین تشریح شد. در ادامه، تهدیدات این منطقه برای چین از سه بعد افراط گرایی، تروریسم و جدایی طلبی مورد بررسی قرار گرفته و گروه های جدایی طلب در این منطقه معرفی شدند. در فصل سوم، استراتژی چین در بعد داخلی برای مهار افراط گرایی؛ در بخش اقتصادی، استراتژی توسعه بخشی در مناطق غربی چین دنبال شد، در بخش امنیتی سیاست سرکوب و در بخش فرهنگی_اجتماعی سیاست تغییر جمعیت از مهم ترین اقدامات دولت چین بوده است. فصل چهارم نیز، به استراتژی چین در بعد خارجی پرداخته شد. تقویت روابط اقتصادی با همسایگانِ سین کیانگ و طرح راه اندازی جاده ی ابریشم در قالب استراتژی اقتصادی و استفاده از ظرفیت های سازمان همکاری شانگهای و تلاش برای ایجاد ثبات در کشورهای همسایه ی  سین کیانگ در قالب استراتژی سیاسی_امنیتی، از مباحث این فصل بود. در فصل پنجم، خانم پورقربان به این نتیجه گیری از پژوهش خود رسید که استراتژی چین، ترکیبی از اقدامات فرهنگی، امنیتی، سیاسی و اقتصادی است که مهم ترین آن ها، گسترش تجارت بین سین کیانگ و آسیای مرکزی، سرمایه گذاری در بخش های انرژی این منطقه و بهره گیری از ظرفیت های سازمان همکاری های شانگهای می باشد.
رساله خانم آسیه پورقربان، پس از بررسی اساتید حاضر در جلسه، با درجه عالی پذیرفته شد.


١٠:١٧ - 1396/09/12    /    شماره : ٢٣٥٧    /    تعداد نمایش : ٧٤٤خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تبیین روابط هند و پاکستان در چارچوب رئالیسم تهاجمی
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • سیاست خارجی پاکستان تالیف: دکتر مهدی کاردوست
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • ایران و جهان عرب
  تالیف: محمد مسجدجامعی

 • دیپلماسی آب های فرامرزی و نظام بین الملل
  تالیف: سیدعباس عراقچی

 • دیپلماسی در عمل
  تالیف: بهادر امینیان


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.