صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع از رساله خانم طلیعه احمدی، دانشجوی رشته مطالعات منطقه ای


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع از رساله خانم طلیعه احمدی، دانشجوی رشته مطالعات منطقه ای

جلسه دفاع از رساله خانم طلیعه احمدی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مطالعات منطقه ای، ورودی 93، گرایش آفریقا، با عنوان: تحلیل تحولات در سیاست خارجی ترکیه در آفریقا ( 2016-2002)، در ساعت 14 روز سه شنبه سی آبان ماه سال جاری، باحضور اساتید محترم: دکتر سلیمان پور(استاد راهنما)، دکتر بیگدلی(استاد مشاور)، دکتر شهابی و دکتر نیک بین(اساتید داور)، در سالن دیپلماتیک دانشکده روابط بین الملل، برگزار گردید.
خانم احمدی، علت انتخاب موضوع رساله خود را، معرفی اهمیت و ظرفیت های آفریقا از طریق شناسایی اهداف، سیاست ها و اقدامات کشور ترکیه در این قاره دانست؛ چراکه توجه به تجربیات کشورهایی مانند ترکیه در تنظیم برنامه ی همکاری راهبردی کشورمان با آفریقا می تواند مفید واقع شود.
سوال و فرضیه رساله ایشان عبارت بودند از:
ترکیه چه اهدافی را از حضور خود در قاره آفریقا دنبال می کند و به چه میزان در دستیابی به این اهداف موفق عمل کرده است؟
"حضور و نفوذ در قاره ی آفریقا به جهت کمک به ترکیه درجهت ارتقاء جایگاه منطقه ای و بین المللی این کشور، رشد اقتصادی و نیز احیای فرهنگ و هویت تاریخی برای ترکیه دارای اهمیت است. بررسی سیاست ها و طرح های ترکیه در قاره ی آفریقا و نیز ارزیابی از وضعیت فعلی این روابط نشان دهنده ی این است که ترکیه توانسته است در دستیابی به اهداف خود موفق عمل کرده و الگوی خوبی از روابط کشورهای در حال ظهور با قاره ی آفریقا را معرفی کند."
خانم احمدی، در ادامه، در قالب پنج فصل، به بیان نظریه عمق راهبردی داوود اغلو به عنوان چارچوب نظری پرداخته و سپس مروری بر روابط ترکیه با قاره ی آفریقا از دوران امپراطوری عثمانی تا روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه داشت. در فصل سوم؛ به موضوع ظرفیت های متقابل دو طرف در قالب ظرفیت های توسعه و تجارت، سرمایه گذاری خارجی و ظرفیت های فرهنگی، سیاسی و بین المللی پرداخته شد. در فصل چهارم سازوکارهای ترکیه برای بهره برداری از ظرفیت های قاره آفریقا در قالب سازوکارهای سیاسی و دیپلماتیک، ظرفیت های اقتصادی، ظرفیت های نهادی و منطقه ای و ظرفیت های فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت. در فصل آخر نیز، ارزیابی کلی از شرایط فعلی روابط ترکیه و آفریقا صورت گرفته و چشم انداز آینده ی این روابط و چالش های پیش روی ترکیه در آفریقا مورد نظر قرار گرفت
رساله خانم طلیعه احمدی، پس از بررسی اساتید حاضر در جلسه و پاسخ گویی ایشان به سوالات طرح شده، با درجه عالی، مورد پذیرش قرار گرفت.


١٠:٢١ - 1396/09/12    /    شماره : ٢٣٥٨    /    تعداد نمایش : ٨١٥خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تبیین روابط هند و پاکستان در چارچوب رئالیسم تهاجمی
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • سیاست خارجی پاکستان تالیف: دکتر مهدی کاردوست
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • ایران و جهان عرب
  تالیف: محمد مسجدجامعی

 • دیپلماسی آب های فرامرزی و نظام بین الملل
  تالیف: سیدعباس عراقچی

 • دیپلماسی در عمل
  تالیف: بهادر امینیان


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.