صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > دفاع از رساله آقای میثم رحمانی، دانشجوی رشته مطالعات خاورمیانه


  چاپ        ارسال به دوست

دفاع از رساله آقای میثم رحمانی، دانشجوی رشته مطالعات خاورمیانه

جلسه دفاع از رساله آقای میثم رحمانی، دانشجوی رشته مطالعات منطقه ای، گرایش خاورمیانه (ورودی94)، با عنوان " تمایز سیاست خارجی عمان در مقایسه با سایر کشورهای حوزه خلیج فارس در قبال ایران از سال 1970 تا 2015 " بیست و دوم آذر سال جاری، با حضور اساتید محترم: دکتر امینیان(استاد راهنما)، دکتر فرازمند(استاد مشاور)، دکتر مسجدجامعی و دکتر سجادپور (اساتید داور)، در دانشکده روابط بین الملل برگزار گردید.
سوال اصلی: دلیل اصلی تمایز سیاست خارجی عمان به طور کلی ور در مورد ایران به طور خاص چیست؟
فرضیه: دلیل اصلی تمایز سیاست خارجی عمان برداشت رهبران این کشور،ازشرایطژئوپولنیکاینکشوراست.
پایان نامه آقای میثم رحمانی، در قالب پنج فصل سازماندهی شده بود که وی، در فصل اول به کلیات پژوهش و چارچوب نظری پرداخت. چارچوب نظری وی؛ مدل اختلاط جغرافیایی توماس اندرسون بود که بر سه محور تاریخ، جغرافیا و شرایط فعلی ژئوپلیتیک مبتنی بود. در فصل دوم وی به بررسی ویژگی های ژئوپلیتیک عمان از قبیل فرهنگ، تاریخ، مذهب، توپوگرافی سرزمینی، ساختار سیاسی و ... پرداخته و در فصل سوم؛ با عنوان " تبار شناسی سیاست خارجی عمان"با بررسی مواضع سلطنت عمان در قبال مهمترین اتفاقات در بازه زمانی 1970 تا 2015 از جمله جنگ های خلیج فارس، نزاع اعراب با اسرائیل، بهار عربی، توافق هسته ای بین ایران و 1+5 تلاش کرده بود به اصول سیاست خارجی این کشور به صورت کلی دست یابد. در فصل چهارم؛ آقای رحمانی با رویکرد مشابه فصل قبل و به طور انحصاری در مورد ایران؛ به بررسی سیاست خارجی سلطنت عمان در قبال ایران پرداخت. وی در فصل آخر این گونه نتیجه گرفت که دلیل اصلی سیاست خارجی متمایز عمان در قبال ایران، برداشت سلطان قابوس از مقدورات و محذورات ژئوپلیتیکی کشورش است که تاریخ روابط دو جانبه به خصوص کمک ایران در سرکوب جنبش اعتراضی ظفار (در مقابل تاریخ پر تنش با عربستان) و نیز، عدم هرگونه تنش جغرافیایی بین دو کشور (در مقابل اختلافات مرزی عمان با سایر اعضای شورای همکاری خلیج فارس) بر این مهم تاثیر به سزایی رساله آقای میثم رحمانی ، پس از بررسی اساتید حاضر در جلسه، با درجه عالی، پذیرفت شد.

 


٠٩:١٧ - 1396/10/18    /    شماره : ٢٣٧٩    /    تعداد نمایش : ٦٦٦خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تبیین روابط هند و پاکستان در چارچوب رئالیسم تهاجمی
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • سیاست خارجی پاکستان تالیف: دکتر مهدی کاردوست
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • ایران و جهان عرب
  تالیف: محمد مسجدجامعی

 • دیپلماسی آب های فرامرزی و نظام بین الملل
  تالیف: سیدعباس عراقچی

 • دیپلماسی در عمل
  تالیف: بهادر امینیان


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.