صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاعیه خانم زهرا احمدی، رشته مطالعات شبه قاره هند


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاعیه خانم زهرا احمدی، رشته مطالعات شبه قاره هند

جلسه دفاع از رساله خانم زهرا احمدی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مطالعات شبه قاره هند (ورودی 94)، با عنوان: "جایگاه مولانا در دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هند" در ساعت 14نوزدهم دی ماه 96 با حضور اساتید محترم: دکتر شیخ الاسلامی(استاد راهنما)، دکتر محمدی(استاد مشاور)، دکتر موذن و دکتر امینیان(اساتید داور)، در دانشکده روابط بین الملل، برگزار گردید.
خانم احمدی، هدف پژوهش خود را، امکان سنجی برقراری ارتباط با مولانا و تاثیرگذاری بر اقشار مختلف جامعه هند، با بهره گیری از آموزههای عرفانی، اخلاقی و ادبی این شاعر بزرگ بیان کرد.
سوال اصلی و فرضیه این رساله، به شکل زیر مطرح شد:.
سوال اصلی: چگونه می توان از اندیشه ها و آموزه های مولانا در راستای دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هند استفاده کرد؟
فرضیه: می‌توان از آن دسته از اندیشه‌ها و آموزه‌های مولانا که با بنیان‌های اجتماعی و ارزشی جامعه هند در اشتراک هستند برای ارتقاء روابط فرهنگی بهره برد. بنابراین فرضیه این پژوهش بر این مبناست که دیدگاه‌ها و اندیشه‌های مولانا و اشتراکات موجود میان آن‌ها و مولفه‌های بنیادین جامعه هند به گونه‌ای است که می‌توان از این اندیشه‌ها و آموزه‌ها به عنوان «تم»ها و یا «موضوعات اصلی» دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران استفاده کرد.
خانم احمدی پس از طرح کلیات؛ با بیان مطالب ذیل، به دفاع از رساله خود پرداخت:

در فصل دوم، به کلیات دیپلماسی ‌فرهنگی به عنوان ابزاری کارآمد در سیاست و روابط خارجی پرداخته و ویژگی‌ها و اهداف دیپلماسی‌ فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و نیز، دیپلماسی ‌فرهنگی ج.ا. ایران در هندوستان و ظرفیت‌های کشورمان در این عرصه در هندوستان را، بررسی کرد.
در فصل بعدی که به جامعه هند اختصاص داشت، مؤلفه‌های مهم جامعه هند از جمله اتحاد و تنوع، ادیان، جامعه روستایی و شهری، نظام کاست و دالیت‌ها، برابری اجتماعی، وضعیت زنان و خانواده و فرزندان، آموزش، هنر و ادبیات، جوانان و چالش‌های پیش روی آنان و نوگرایی، مورد توجه قرار گرفت.
در ادامه، خانم احمدی با استفاده از اطلاعاتی که از فصل قبلی به دست آورده بود، یعنی مؤلفه‌ها و ویژگی جامعه هند؛ سعی کرد تا این مؤلفه‌ها را با اندیشه و گفتار مولانا، مورد بررسی قرار دهد.. در این قسمت، علاوه بر بررسی جایگاه مولوی و آثارش، از تأثیر او بر شخصیت‌های مهم جامعه هند سخن به میان آمد. همچنین؛ آموزه‌های مولانا در زمینه همزیستی ادیان، تناسخ، وحدت وجود، مهرورزی، نوع‌دوستی، عقل‌گرایی، غم و شادی، طریق رهایی از رنج، مراقبه، عدالت، مسئله زنان و کودکان و جوانان، علم و نوگرایی، ایمان و دعا، آخرین مباحثی بود که مورد بررسی قرار گرفت.
رساله خانم زهرا احمدی که مورد توجه اساتید حاضر در جلسه قرار گرفته بود، پس از پاسخ گویی وی به سوالات مطرح شدهخ، با درجه عالی، پذیرفته شد.

 


١١:٤٥ - 1396/11/02    /    شماره : ٢٣٨٢    /    تعداد نمایش : ٤٨٤خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تبیین روابط هند و پاکستان در چارچوب رئالیسم تهاجمی
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • سیاست خارجی پاکستان تالیف: دکتر مهدی کاردوست
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • ایران و جهان عرب
  تالیف: محمد مسجدجامعی

 • دیپلماسی آب های فرامرزی و نظام بین الملل
  تالیف: سیدعباس عراقچی

 • دیپلماسی در عمل
  تالیف: بهادر امینیان


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.