صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > دفاع از رساله آقای علی سیف، دانشجوی رشته دیپلماسی و سازمان‌های بین المللی


  چاپ        ارسال به دوست

دفاع از رساله آقای علی سیف، دانشجوی رشته دیپلماسی و سازمان‌های بین المللی

جلسه دفاع از رساله آقای علی سیف، دانشجوی رشته دیپلماسی و سازمان‌های بین المللی، گرایش صلح و امنیت و حقوق بشر (ورودی 93) با عنوان "بررسی رویکرد شورای امنیت به حقوق بشر با تاکید بر دوران پساجنگ سرد" در ساعت 10 صبح روز دوشنبه، مورخ 16/11/96 در سالن دهخدا و با حضور اساتید محترم: دکتر سجادپور (استاد راهنما)، دکتر موسی زاده (استاد مشاور)، دکتر سادات میدانی و آقای کوروش احمدی (اساتید داور) برگزار گردید.
سوال اصلی این رساله این بود که عملکرد شورای امنیت در قبال حقوق بشر چگونه قابل تجزیه و تحلیل است؟
فرضیه این رساله عبارت بود از این که شورای امنیت در دوران فعالیت خود، حقوق بشر را به عنوان یک موضوع جداگانه مورد بررسی قرار نداده، بلکه در مواقعی که تشخیص می‌دهد نقض حقوق بشر تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی است، اقدام به بررسی وضعیت می‌کند. نظیر تشکیل کمیسیون‌های تحقیق، ایجاد عملیات‌ حفظ صلح و تشکیل جلسات با کمیسرهای عالی حقوق بشر. اما با این حال، همه این ها در مواردی بوده است که منافع اعضای دایمی، با یکدیگر تداخل نداشته است. در مواردی که این تضاد منافع وجود داشته، شورا با وتوی اعضای دایم، نتوانسته عملکرد موثر و مناسبی از خود نشان دهد.
پایان نامه آقای سیف در چهار فصل سازماندهی شده بود که در فصل اول به کلیات، فصل دوم به رابطه شورای امنیت با نهادهای حقوق بشری سازمان ملل و نیز محدودیت‌های تصمیم گیری شورا، فصل سوم به رویکرد شورا به حقوق بشر در طول جنگ سرد و همچنین بررسی ابزارهای شورا در دوران پساجنگ سرد نظیر تحریم‌ها، کمیسیون‌های تحقیق، کمیسیون صلح سازی و عملیات‌های حفظ صلح، پرداخته شد،. در نهایت در فصل چهارم نیز، اختصاص به نتیجه گیری داشت..
رساله آقای سیف، پس از بررسی اساتید و پاسخ‌های ایشان به سوالات مطرح شده، با درجه خوب پذیرفته شد.


١٤:٤٥ - 1396/11/24    /    شماره : ٢٣٨٥    /    تعداد نمایش : ٢٠١خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تبیین روابط هند و پاکستان در چارچوب رئالیسم تهاجمی
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • سیاست خارجی پاکستان تالیف: دکتر مهدی کاردوست
  تالیف: دکتر مهدی کاردوست

 • ایران و جهان عرب
  تالیف: محمد مسجدجامعی

 • دیپلماسی آب های فرامرزی و نظام بین الملل
  تالیف: سیدعباس عراقچی

 • دیپلماسی در عمل
  تالیف: بهادر امینیان


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.