صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع آقای محسن مقدمی دانشجو ورودی 1395 رشته مطالعات منطقه ای گرایش شرق آسیا


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع آقای محسن مقدمی دانشجو ورودی 1395 رشته مطالعات منطقه ای گرایش شرق آسیا

جلسه دفاع از رساله آقای محسن مقدمی ، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مطالعات منطقه ای گرایش شرق آسیا (ورودی ۹۵ )، با عنوان: " سیاست‌های قومیتی چین در قبال اویغورها و تاثیر آن بر روابط چین با ترکیه از اصلاحات 1978 تا 2018 " روز دو شنبه هفدهم تیر۹8 با حضور اساتید محترم: دکتر دهشیری(استاد راهنما)، دکترکشمیری(استاد مشاور)، دکتر فاخری و دکتر زهرانی (اساتید داور)، در سالن دیپلماتیک دانشکده روابط بین الملل برگزار گردید
پرسش اصلی و فرضیه این رساله، عبارت بود از:
سیاست های قومیتی چین از اصلاحات 1978 تا 2018 میلادی در برابر اویغورها چه بوده و این سیاست‌ها چه تاثیری بر روابط چین با ترکیه داشته است؟
فرضیه: این پایان نامه این فرض را مورد سنجش قرار می دهد که کشور چین بعد از انقلاب کمونیستی 1949 میلادی بر اساس آموزه‌های کمونیستی سیاست‌های قومیتی خود را تنظیم کرده و بعد از اصلاحات 1978 میلادی این سیاست‌ها تعدیل شده است. عامل اقتصادی خصوصاً رشد اقتصادی بالای چین در دهه‌های گذشته باعث شده تا این کشور برای بهبود روابط خارجی خود با کشورهای مسلمان از جمله ترکیه، سیاست‌های قومیتی خود را در برابر اویغورها دوباره مورد بازنگری قرار دهد.
آقای قربانی بیان داشت جمهوری خلق چین دارای 55 قومیت شناخته شده است که حدود 8.4 در صد از کل جمعیت چین را تشکیل می‌دهند. مسئله قومیت برای امنیت و وحدت ملی جمهوری خلق چین بسیار اهمیت دارد. سین‌کیانگ نزدیک به 24 میلیون نفر جمعیت دارد و 58 درصد از جمعیت این استان را مسلمانان تشکیل می‌دهند که مستقیماً از سیاست‌های قومیتی دولت مرکزی تاثیرپذیر هستند. این موضوع می‌تواند بر روابط خارجی چین با دیگر کشورهای مسلمان از جمله ترکیه تاثیرگذار باشد. پس از پیروزی انقلاب کمونیستی در سال 1949 میلادی سیاست‌های قومیتی همواره یکی از چالش‌های پیش‌روی دولت‌های چین بوده است.

وی در قالب چهار فصل به مباحث خود پرداخت که در فصل اول به بررسی کلیات، دلایل اهمیت و انتخاب موضوع و چارچوب نظری پایان نامه، در فصل دوم به بحث پیرامون سین کیانگ و جایگاه آن در ساختار سیاسی چین، در فصل سوم عوامل موثر بر سیاست های قومیتی چین ،در فصل چهارم سیاست های قومیتی چین در برابر اویغورها و تاثیر آن بر روابط با ترکیه پرداخته شده بود.
رساله آقای محسن مقدمی ، پس از مشورت اساتید و پاسخ گویی ایشان به سوالات مطرح شده، با نمره خیلی خوب پذیرفته شد.

 


١٥:٤٥ - 1398/04/25    /    شماره : ٢٧٥٩    /    تعداد نمایش : ٣٨٨خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تفسیر قرآن کریم «شمس»
  اثر حجت‌الاسلام‌ و المسلمین مصطفی بروجردی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی اجبارآمیز
  تالیف: بهادر امینیان

 • خیزش راست افراطی و تاثیر آن بر آینده مسلمانان در اروپا
  تالیف: محمدرضا دهشیری


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.