صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع آقای علی کریمی مقام دانشجو ورودی 1395 رشته مطالعات شبه قاره هند


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع آقای علی کریمی مقام دانشجو ورودی 1395 رشته مطالعات شبه قاره هند

جلسه دفاع از رساله آقای علی کریمی مقام ، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مطالعات شبه قاره هند (ورودی ۹۵ )، با عنوان: " نقش قبایل در معادلات قدرت در دولت پاکستان مطالعه موردی روابط با ایران " در روز دو شنبه 24اردیبهشت ۹8 13با حضور اساتید محترم: دکتر سلیمان پور(استاد راهنما)، دکترراشد نقوی(استاد مشاور)، دکتر امینیان و دکتر محمودی (اساتید داور)، در سالن کنفرانس یک دانشکده روابط بین الملل، برگزار گردید.
پرسش اصلی و فرضیه این رساله، عبارت بود از:
نقش قبایل در معادلات قدرت در پاکستان چیست؟
فرضیه: این پایان نامه این فرض را مورد سنجش قرار می دهد که معادلات قدرت در پاکستان مبتنی بر منافع قومیت حاکم یعنی پنجابی‌ها تعریف شده است و هرگونه مشارکت دیگر اقوام مادامی که منافع پنجابی‌ها را به مخاطره نیاندازد، تحمل می‌شود. در نتیجه، مشارکت سیاسی متناسب با تکثر قومیتی این کشور برای دیگر اقوام به شکل مطلوب میسر نیست. از طرفی، نقشی برای مشارکت سیاسی دیگر اقوام نیز در سیاست خارجی و تعامل با دیگر کشورها تصور نمی‌شود. مشارکت سیاسی نامتقارن کیفی اقوام و قبایل پاکستان سیاست خارجی دولت مرکزی را در حوزه همسایگی از جمله جمهوری اسلامی ایران جهت می دهد.
وی بیان داشت گروه‌های قومی و قبیله‌ای یکی از مهم‌ترین و پیچیده‌ترین مؤلفه‌های تأثیر‌‌گذار بر معادلات قدرت در نظام‌های مختلف سیاسی‌اند و معمولاً بیشتر جوامع با چنین پیچیدگی روبرو هستند. تنوع قومی و قبیله‌ای ریشه در تنوع نژادی، خصایص مختلف فرهنگی و اجتماعی و همچنین تجربۀ متفاوت زندگی جوامع بشری دارد. پاکستان یکی از مهم‌ترین همسایه‌های ایران است که با توجه به تعاملات سیاسی گسترده با جمهوری اسلامی، شناخت دقیق از عناصر قدرت در این کشور بسیار مهم قلمداد می‌شود. تنش‌ها و کشمکش‌های قومی موجود در این کشور در بسیاری از موارد بر تعاملات این کشور با ایران تأثیر بلافصل گذاشته و حتی در برخی موارد بر روابط فی‌ما‌بین و محیط سیاسی داخلی و محلی پاکستان تأثیر می‌گذارد.
آقای علی کریمی مقام در دفاع از رساله خود، به ارائه توضیحاتی در قالب پنج فصل پرداخت که در فصل اول به بررسی کلیات، دلایل اهمیت و انتخاب موضوع ، در فصل دوم به مفاهیم نظری پژوهش(قومیت در روابط بین‌الملل) ، فصل سوم ساختار سیاسی، اجتماعی و ژئوپلیتیک قومی پاکستان ، فصل چهارم ترکیب قومیت‌ها در پاکستان، فصل پنجم ،نقش قومیت‌ها در معادلات قدرت پاکستان و تاثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران شامل کشمکش‌های قومی و امنیت ملی پاکستان و نقش قومیت‌ها و سیاست خارجی پاکستان اشاره کرد.
رساله آقای علی کریمی مقام ، پس از مشورت اساتید و پاسخ گویی ایشان به سوالات مطرح شده، با نمره 19.1 پذیرفته شد.


٠٩:٤٣ - 1398/04/29    /    شماره : ٢٧٦١    /    تعداد نمایش : ٥٥٥خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تفسیر قرآن کریم «شمس»
  اثر حجت‌الاسلام‌ و المسلمین مصطفی بروجردی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی اجبارآمیز
  تالیف: بهادر امینیان

 • خیزش راست افراطی و تاثیر آن بر آینده مسلمانان در اروپا
  تالیف: محمدرضا دهشیری


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.