صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع آقای سید احمد میرکریمی دانشجو ورودی 1395 رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی گرایش حقوق بین الملل


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع آقای سید احمد میرکریمی دانشجو ورودی 1395 رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی گرایش حقوق بین الملل

جلسه دفاع آقای سید احمد میرکریمی دانشجو ورودی 1395 رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی گرایش حقوق بین الملل با موضوع " جانشینی دولت در مسئولیت بین‌المللی در پرتو رویه دولت ها و رویه قضایی بین‌المللی " در روزشنبه 19 مرداد ۹8 13با حضور اساتید محترم: دکتر موسی زاده (استاد راهنما)، دکتر سادات میدانی (استاد مشاور)، و دکتر موسوی و دکتر جبار اصلانی (اساتید داور)، در سالن دیپلماتیک دانشکده روابط بین الملل، برگزار گردید.
پرسش اصلی و فرضیه این رساله، عبارت بود از:
آیا آثار و عواقب مسئولیت بین‌المللی که قبل از تاریخ جانشینی برای دولت سابق نسبت به دولت ثالث ایجاد شده است به دولت جانشین منتقل می‌شود؟
فرضیه: این پایان نامه این فرض را مورد سنجش قرار می دهد که رویه دولت ها و همچنین رویه قضایی بین‌المللی نشان می‌دهد که علاوه بر نپذیرفتن دکترین عدم جانشینی در مسئولیت بین‌المللی، برخی قواعد و اصول کلی در مورد جانشینی دولت در مسئولیت بین‌المللی بسته به شرایط و نوع جانشینی دولت وجود دارد و امکان انتقال عواقب و پیامد های مسئولیت دولت سابق به دولت یا دولت های جانشین با توجه به نوع جانشینی وجود دارد..
وی بیان داشت نتایجی که جانشینی دولت ها بر معاهدات، بایگانی، اسناد، بدهی ها، دیون و تابعیت اشخاص می‌تواند داشته باشد، تنها بخشی ازآثار جانشینی است. جانشینی دولت ها از منظر حقوق مسئولیت بین‌المللی یکی دیگر از پیامدهای احتمالی است که با دو گرایش حائز اهمیت در حقوق بین‌الملل عمومی ‌سروکار دارد: یکی حقوق جانشینی دولت ها و دیگری حقوق مسئولیت بین‌المللی دولت. جانشینی در حقوق بین‌الملل عمومی راجع به دو تابع اصلی و فعال جامعه بین‌المللی یعنی دولت ها و سازمان های بین‌المللی متصور است. جانشینی دولت ها در حقوق بین‌الملل عمومی همواره به دنبال آن مطرح می‌شود که کشور یا کشورهایی به نحوی از انحا، تاسیس شوند. همچنین حقوق مسئولیت بین‌المللی دولت نیز ناظر بر آن گرایش از حقوق بین‌الملل عمومی است که در صورت ارتکاب عمل متخلفانه بین‌المللی برای دولت متخلف، مسئولیت ایجاد می‌کند. یکی از مهم ترین این آثار و پیامدها موضوع جبران خسارت است و این در وضعیتی متصور است که قبل از وقوع جانشینی برای دولت، مسئولیت بین‌المللی برای آن محقق شده باشد؛ ولی جبران خسارت صورت نگرفته باشد یا حداقل جبران خسارت کامل صورت نگرفته باشد. دو کنوانسیون بین‌المللی در خصوص جانشینی دولت ها یعنی کنوانسیون جانشینی دولت ها نسبت به معاهدات (1978) و کنوانسیون جانشینی دولت ها در خصوص اموال، بایگانی و بدهی ها (1983) هیچ یک به موضوع جانشینی دولت ها در مسئولیت بین‌المللی توجهی نکرده اند. این در حالی است که هنوز در خصوص جانشینی بر مسئولیت ناشی از ارتکاب عمل متخلفانه بین‌المللی دولت پیشین اختلاف نظر جدی وجود دارد و هنوز دقیقا مشخص نیست که دولت جانشین، مسئولیت اعمال ارتکاب دولت پیشین را تا به آن اندازه که به دولت جانشین مرتبط می‌شود را بر عهده دارد یا خیر.
آقای سید احمد میرکریمی در دفاع از رساله خود، به ارائه توضیحاتی در قالب چهار فصل پرداخت که در فصل اول مسئولیت بین‌المللی دولت ها در حقوق بین‌الملل ، در فصل دوم به مبانی جانشینی در حقوق بین‌الملل و بررسی آثار آن در فصل سوم به مبانی نظری جانشینی دولت در مسئولیت بین المللی و در فصل چهارم به جانشینی دولت در مسئولیت بین‌المللی در پرتو رویه دولت ها و رویه قضایی بین‌المللی اشاره کرد.
رساله آقای سید احمد میرکریمی ، پس از مشورت اساتید و پاسخ گویی ایشان به سوالات مطرح شده، با نمره 20 پذیرفته شد.


١٠:٣٤ - 1398/05/26    /    شماره : ٢٧٧٧    /    تعداد نمایش : ٣٢٤خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تفسیر قرآن کریم «شمس»
  اثر حجت‌الاسلام‌ و المسلمین مصطفی بروجردی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی اجبارآمیز
  تالیف: بهادر امینیان

 • خیزش راست افراطی و تاثیر آن بر آینده مسلمانان در اروپا
  تالیف: محمدرضا دهشیری


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.