صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع جناب آقای رضا اسدی دانشجو رشته مطالعات منطقه ای گرایش اروپا


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع جناب آقای رضا اسدی دانشجو رشته مطالعات منطقه ای گرایش اروپا

جلسه دفاع از رساله آقای رضا اسدی ، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مطالعات منطقه ای گرایش اروپا با عنوان" بررسی فرآیند تصمیم‌گیری در اتحادیه اروپا با تأکید بر سیاست خارجی و امنیتی مشترک: مطالعه موردی جمهوری آفریقای مرکزی (2018-2013)" با حضور اساتید محترم: دکتر رحمانی (استاد راهنما)، دکتردهشیری(استاد مشاور) دکتر سعیدآبادی و دکتر شهیدی (اساتید داور)، در سالن کنفرانس دانشکده روابط بین الملل، برگزار گردید
پرسش اصلی و فرضیه این رساله، عبارت بود از:
فرآیند تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در اتحادیه اروپا به‌ویژه در حوزه سیاست خارجی و امنیتی مشترک چگونه است؟
فرضیه: این پایان نامه این فرض را مورد سنجش قرار می دهد که پویش تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در اتحادیه دارای ماهیت چندوجهی است که در آن بازیگران متعدد در همکاری متقابل با یکدیگر عمل می‌کنند ولی در این میان شورای وزیران مهم‌ترین نهاد تصمیم‌گیری در اتحادیه اروپاست.
وی بیان داشت اتحادیه اروپا به‌عنوان یک‌ نهاد سازمان‌یافته‌ی منطقه‌ای، دارای کارکردها و کار ویژه‌های مختلف و متعددی است که در این میان کارکرد سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری از مهم‌ترین مسئولیت‌های این سازمان منطقه‌ای به شمار می‌رود. فرآیند سیاست‌گذاری اتحادیه اروپا، متعدد و ماهیتاً پیچیده است. در این راستا عوامل متعددی با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا مشخص کنند در کدام شرایط، کدام فرآیند برای کدام سیاست به کار گرفته می‌شود. درعین‌حال چارچوب کلی فرآیندی برای سیاست‌ها وجود دارد که در اکثر فرآیندها تعدادی از شاخص‌ها معمولاً نقش برجسته دارند و اینکه برخلاف آنچه اغلب تصور می‌شود، این فرآیندها به‌هیچ‌وجه ناکارآمد نیستند. بررسی فرآیند تصمیم‌گیری اتحادیه اروپا در قبال بحران جمهوری آفریقای مرکزی می‌پردازیم. اتحادیه اروپا از دیرباز از منافع متعددی در این کشور برخوردار بوده است و به همین دلیل با تشدید بحران جمهوری آفریقای مرکزی وارد عمل شده و برخی اقداماتی را به منظور کاهش بحران انجام داده است. با توجه به اینکه حضور اتحادیه اروپا در جمهوری آفریقای مرکزی به حوزه سیاست خارجی و امنیتی مشترک اتحادیه مربوط می‌شود و نیز به دلیل حضور بازیگران و نهادهای متعدد در فرآیند تصمیم‌گیری در حوزه سیاست خارجی و امنیتی مشترک، بسیاری از تصمیمات اتخاذ شده درمورد جمهوری آفریقای مرکزی نهایتا توسط شورا (شورای اروپایی) اتخاذ می‌شوند.
وی در قالب چهار فصل به مباحث خود پرداخت که در فصل اول به بررسی کلیات، دلایل اهمیت و انتخاب موضوع و چارچوب نظری پایان نامه، در فصل دوم نگاهی تاریخی به تأسیس اتحادیه اروپا و بررسی روند تصمیمگیری در آن ، در فصل سوم فرآیند تصمیم‌گیری در حوزه سیاست خارجی و امنیتی مشترک اتحادیه اروپا در فصل چهارم به مطالعه موردی: جمهوری آفریقای مرکزی و نتیچه گیری پرداخته شده است.
رساله آقای رضا اسدی ، پس از مشورت اساتید و پاسخ گویی ایشان به سوالات مطرح شده، با نمره 19 پذیرفته شد.


٠٩:٣٤ - 1398/06/26    /    شماره : ٢٧٩٠    /    تعداد نمایش : ٢٠٤خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تفسیر قرآن کریم «شمس»
  اثر حجت‌الاسلام‌ و المسلمین مصطفی بروجردی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی اجبارآمیز
  تالیف: بهادر امینیان

 • خیزش راست افراطی و تاثیر آن بر آینده مسلمانان در اروپا
  تالیف: محمدرضا دهشیری


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.