صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع خانم ثنا موسوی دانشجو رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی اقتصادی


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع خانم ثنا موسوی دانشجو رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی اقتصادی

جلسه دفاع از رساله خانم ثنا موسوی ، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی اقتصادی با عنوان" راهبرد ترکیه برای تبدیل‌شدن به هاب انرژی منطقه و چالش‌های آن " روز سه شنبه 12 شهریور۹8 13با حضور اساتید محترم: دکتر سلیمانپور (استاد راهنما)، دکتربیگدلی(استاد مشاور) دکتر شهابی و دکتر رحمانی (اساتید داور)، در سالن کنفرانس دانشکده روابط بین الملل، برگزار گردید.
پرسش اصلی و فرضیه این رساله، عبارت بود از:
چگونه و در چه شرایطی ترکیه به هاب انرژی منطقه ای تبدیل می شود؟
فرضیه: این پایان نامه این فرض را مورد سنجش قرار می دهد که راهبرد انرژی ترکیه برای تبدیل‌شدن به هاب انرژی منطقه‌ای، استفاده از موقعیت ژئواستراتژیک منطقه‌ای خود درزمینه انتقال انرژی در راستای منافع ملی خود و غلبه بر چالش‌های موجود در این زمینه است.
وی بیان داشت ترکیه کشوری است که در تقاطع بین اروپا و آسیا قرار گرفته است. این کشور رابط میان کشورهای نفت خیز حوزه دریای خزر، کشورهای خاورمیانه و حوزه خلیج فارس به عنوان قطب های عرضه انرژی در جهان از یک‌سو و کشورهای غربی و اروپایی به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای مصرف انرژی جهان از سوی دیگر است. با وجود اینکه ترکیه از کشورهای دارای منابع طبیعی غنی نیست اما می‌تواند با استفاده از موقعیت ژئوپولتیک مناسب به سودآوری کلانی از راه انتقال انرژی دست یابد. ترکیه به واسطه همجواری با دریای سیاه، دریای اژه و دریای مدیترانه و داشتن دو تنگه راهبردی بسفر و داردانل به عنوان پلی برای انتقال انرژی در میان منابع عظیم انرژی و بازار بزرگ مصرف نقش ایفا می‌کند. این مسئله سبب شده است تا ترکیه پتانسیل تبدیل شدن به یک هاب انرژی را داشته باشد. ترکیه ازجمله کشورهای فقیر در عرصه تولید منابع انرژی به خصوص نفت و گاز است، این کشور حدود 75% از انرژی موردنیاز خود را از طریق واردات تأمین می‌کند. بعلاوه ترکیه در بین کشورهای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی بیشترین افزایش تقاضای انرژی را در 15 سال گذشته داشته است. به همین دلیل وابستگی این کشور به واردات انرژی بیش از پیش شده است. ترکیه سعی می‌کند برای بهره برداری از موقعیت جدید خود به عنوان یک هاب انرژی در ژئوپلیتیک نوین انرژی برای تضمین امنیت عرضه، به ویژه در خصوص گاز، با بهره گیری از حق برداشت دولت های ترانزیت تلاش بیشتری داشته باشد. علیرغم چالش های پیش روی ترکیه، تبدیل شدن به مرکز انرژی می تواند به این کشور یک مزیت استراتژیک برای به دست آوردن نفوذ سیاسی در اروپا و منطقه بدهد. هدف از انجام این پژوهش معرفی اهمیت و ظرفیت های ترکیه درزمینه انرژی از طریق شناسایی راهبرد، اهداف، سیاست ها و اقدامات ترکیه در راستای تبدیل‌شدن به هاب انرژی منطقه‌ای، و نوع سیاست گذاری ایران در قبال این موضوع است.

وی در قالب پنج فصل به مباحث خود پرداخت که در فصل اول به بررسی کلیات، دلایل اهمیت و انتخاب موضوع و چارچوب نظری پایان نامه، در فصل دوم جایگاه انرژی در سیاست داخلی و منطقه‌ای ترکیه و سیاست داخلی و منطقه ای ترکیه در حوزه انرژی ، در فصل سوم چالش‌های منطقه‌ای ترکیه درزمینه اجرای سیاست های انرژی این کشور ،در فصل چهارم به واکنش ترکیه درقبال چالش های پیش رو و نحوه تفوق بر چالشهای پیش روی ترکیه در حفظ ارتباط و ظرفیت بازار اروپا و در فصل پنجم جمع بندی و نتیجه گیری و توصیه ها پرداخته شده است.
رساله خانم ثنا موسوی ، پس از مشورت اساتید و پاسخ گویی ایشان به سوالات مطرح شده، با نمره 19/25 پذیرفته شد.

 


١٤:٣٦ - 1398/06/26    /    شماره : ٢٧٩٢    /    تعداد نمایش : ٣١٠خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تفسیر قرآن کریم «شمس»
  اثر حجت‌الاسلام‌ و المسلمین مصطفی بروجردی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی اجبارآمیز
  تالیف: بهادر امینیان

 • خیزش راست افراطی و تاثیر آن بر آینده مسلمانان در اروپا
  تالیف: محمدرضا دهشیری


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.