صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع جناب آقای مهدی انصاری دانشجو رشته دیپلماسی و سازمان‌های بین‌المللی گرایش صلح و امنیت


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع جناب آقای مهدی انصاری دانشجو رشته دیپلماسی و سازمان‌های بین‌المللی گرایش صلح و امنیت

جلسه دفاع از رساله آقای مهدی انصاری ، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته دیپلماسی و سازمان‌های بین‌المللی گرایش صلح و امنیت با عنوان" نقش اتاق‌های فکر و لابی‌های سیاسی در فرآیند تصمیم‌سازی سیاست خارجی آمریکا در قبال پرونده هسته‌ای ایران با تاکید بر گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای(2003-2018(" روز یکشنبه 24 شهریور 1398 با حضور اساتید محترم: دکتر سجادپور (استاد راهنما)، دکترزهرانی(استاد مشاور) دکتر دهشیری و دکتر ایزدی (اساتید داور)، در سالن دیپلماتیک دانشکده روابط بین الملل، برگزار گردید
پرسش اصلی و فرضیه این رساله، عبارت بود از:
گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای به عنوان یک اتاق فکر ولابی سیاسی در ساختار سیاسی آمریکا چگونه در فرآیند تصمیم‌سازی سیاست خارجی آمریکا در قبال پرونده هسته‌ای ایران(2003 تا 2018) تاثیر داشته است؟
فرضیه: این پایان نامه این فرض را مورد سنجش قرار می دهد که گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای از طریق پیوستگی با نهادهای رسمی همچون نمایندگان کنگره و به کارگیری آنها در مرکز فکری و سیاسی خود، نقش موثری را در تصویب تحریم های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران داشته است.
وی بیان داشت ایالات متحده آمریکا به عنوان یک بازیگر مهم در عرصه جهانی به ایفای نقش می‌پردازد و فعالیت‌ها و تصمیم‌های این کشور در عرصه داخلی و بین‌المللی برآیند بازیگران متعددی است. این بازیگران به صورت مستقیم و غیر‌مستقیم در فرآیند تصمیم‌سازی سیاست خارجی آمریکا به ایفای نقش می‌پردازند. توجه به این مسئله که این تصمیمات چگونه اتخاذ شده است، دارای اهمیت است. از این جهت که آشکار‌سازی این فرآیند و بازیگران دخیل در آن مقدمات اتخاذ تصمیمات هوشمند و به موقع را فراهم می‌کند. از جمله بازیگران موثر در فرآیند تصمیم‌سازی سیاست خارجی آمریکا، اتاق‌های فکر و لابی‌های سیاسی هستند که از روش‌های متنوعی برای تاثیر‌گذاری در این فرآیند بهره می‌گیرند. در عین اینکه این مراکز با سیاست تصمیم‌یاری و پیگیری سیاست‌های خود به صورت مستمر سعی در اعمال نفوذ در فرآیند مذکور دارند.

وی در قالب چهار فصل به مباحث خود پرداخت که در فصل اول به بررسی کلیات، دلایل اهمیت و انتخاب موضوع و چارچوب نظری پایان نامه، در فصل دوم تاثیر اتاق‌های فکر و لابی‌های سیاسی در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا و ساختار و نیروهای اتاق‌های فکر و لابی‌های سیاسی آمریکا ، در فصل سوم جایگاه برنامه ‌هسته‌ای ایران در ساختار تصمیم‌گیری سیاست خارجی آمریکا و اهمیت‌ برنامه هسته‌ای ایران در سیاست خارجی آمریکا ،در فصل چهارم به گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای و برنامه هسته‌ای ایران و گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای و تحلیل راهبردهای امنیتی برای سیاست خارجی آمریکا پرداخته شده است.
رساله آقای مهدی انصاری ، پس از مشورت اساتید و پاسخ گویی ایشان به سوالات مطرح شده، با نمره 19 پذیرفته شد.

 


١٣:٠٢ - 1398/06/30    /    شماره : ٢٧٩٣    /    تعداد نمایش : ١٠٧٤خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تفسیر قرآن کریم «شمس»
  اثر حجت‌الاسلام‌ و المسلمین مصطفی بروجردی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی اجبارآمیز
  تالیف: بهادر امینیان

 • خیزش راست افراطی و تاثیر آن بر آینده مسلمانان در اروپا
  تالیف: محمدرضا دهشیری


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.