صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع خانم مرضیه پاک نیت دانشجو رشته دیپلماسی در سازمان های بین المللی اقتصادی


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع خانم مرضیه پاک نیت دانشجو رشته دیپلماسی در سازمان های بین المللی اقتصادی

جلسه دفاع از رساله خانم مرضیه پاک نیت ، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته دیپلماسی در سازمان های بین المللی اقتصادی با عنوان" جایگاه خطوط ترانزیتی در توسعه اقتصادی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر کریدور شمال- جنوب " روز سه شنبه 26 شهریور ۹8 13با حضور اساتید محترم: دکتر سجادپور (استاد راهنما)، دکترشهابی(استاد مشاور) دکترمردانه و دکتر فاخری (اساتید داور)، در سالن دیپلماتیک دانشکده روابط بین الملل، برگزار گردید.
پرسش اصلی و فرضیه این رساله، عبارت بود از:
استفاده از خطوط ترانزیتی به‌ ویژه کریدور شمال- جنوب چگونه بر توسعه اقتصادی و ارتقاء پویایی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تاٌثیر می گذارد؟
فرضیه: این پایان نامه این فرض را مورد سنجش قرار می دهد که کریدور شمال- جنوب به‌عنوان یک مزیت ژئوپولیتیکی و ژئواکونومیکی برای جمهوری اسلامی ایران، از طریق نزدیک کردن منافع کشورهای عضو، موجب اشتراک منافع و هموار کردن زمینه‌ همکاری‌های گسترده و همه‌جانبه بین کشورهای مسیر این کریدور با یکدیگر شده و از طریق کاهش هزینه های حمل و نقل و افزایش بهره وری در اقتصاد، زمینه ساز ادغام تدریجی در اقتصاد منطقه را فراهم نموده، که از این طریق موجب توسعه اقتصادی و پویایی بیشتر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران با بازیگران مؤثر این کریدور می شود.
وی بیان داشت ویژگی‌های جغرافياي سياسي ايران در حدفاصل منطقه آسياي مركزي، خزر، خلیج‌فارس و باختر آسیا، همواره زمینه‌های بالقوه‌ای را براي پيشبرد اهداف اقتصادي منطقه‌ای در سياست خارجي جمهوری اسلامی ايران ايجاد کرده‌اند. ایجاد سیستم حمل‌ونقل کارآمد در توسعه اقتصادی- اجتماعی، نقش و جایگاه ویژه‌ای دارد، زیرا بخش حمل‌ونقل گذشته از آنکه از بخش‌های مهم و زیربنایی محسوب می‌شود، تأثیر بسزایی در دیگر فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد. با توجه به وسعت سرزمینی ایران و راه‌های متفاوت ترانزیتی، بهینه‌سازی این مسیرها باعث کاهش تأخیر و هزینه‌های حمل‌ونقل کالا شده و درنتیجه موجب افزایش کارایی و مطلوبیت ترانزیت می‌شود. درنتیجه، با توجه به وجود رقابت‌های اقتصادی بین کشورهای منطقه و اهمیت کریدور شمال-جنوب و ظرفیت‌های اقتصادی و سیاسی آن برای ایران، لزوم توجه به دیپلماسی اقتصادی بیش‌ازپیش اهمیت می‌یابد.

وی در قالب چهار فصل به مباحث خود پرداخت که در فصل اول به بررسی کلیات، دلایل اهمیت و انتخاب موضوع ، در فصل دوم چارچوب نظری و چارچوب مفهومی پایان نامه ، در فصل سوم جایگاه ایران در تبادلات ترانزیتی اوراسیا، بالاخص کریدور شمال- جنوب و توانایی های ژئوپولیتیک و ژئواکونومیک ایران در احداث کریدور شمال- جنوب ،در فصل چهارم به تاثیر کریدور شمال- جنوب بر توسعه اقتصادی ایران پرداخته شده است.
رساله خانم مرضیه پاک نیت ، پس از مشورت اساتید و پاسخ گویی ایشان به سوالات مطرح شده، با نمره 18.87پذیرفته شد.

 


١٣:١٥ - 1398/06/30    /    شماره : ٢٧٩٤    /    تعداد نمایش : ١٢٦٦خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تفسیر قرآن کریم «شمس»
  اثر حجت‌الاسلام‌ و المسلمین مصطفی بروجردی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی اجبارآمیز
  تالیف: بهادر امینیان

 • خیزش راست افراطی و تاثیر آن بر آینده مسلمانان در اروپا
  تالیف: محمدرضا دهشیری


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.