صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع آقای عارف ضرغامی دانشجو رشته روابط بین الملل


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع آقای عارف ضرغامی دانشجو رشته روابط بین الملل

جلسه دفاع از رساله آقای عارف ضرغامی ، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته روابط بین الملل با عنوان" سیاست خارجی ترکیه در قبال محور مقاومت از سال 2011 تا 2017 و تأثیر آن بر منافع ملی جمهوری اسلامی ایران" روز سه شنبه 27 شهریور ۹8 13با حضور اساتید محترم: دکتر امینیان (استاد راهنما)، دکترامیرعبداالهیان(استاد مشاور) دکتربروجردی و دکتر فاخری (اساتید داور)، در سالن دیپلماتیک دانشکده روابط بین الملل، برگزار گردید
پرسش اصلی و فرضیه این رساله، عبارت بود از:
چگونه تحول دیدگاه سیاست خارجی ترکیه در قبال محور مقاومت بر منافع ملی جمهوری اسلامی ایران اثر گذاشته است؟
فرضیه: این پایان نامه این فرض را مورد سنجش قرار می دهد که تحولات از سال 2016، تقابل سیاست خارجی ترکیه با محور مقاومت ( سوریه و حزب‌الله لبنان) را تعدیل کرده است و این امر اثر مثبت بر منافع و امنیت ملی ایران گذاشته است.
وی بیان داشت کشور ترکیه به عنوان یکی از بازیگران کلیدی منطقه‌ خاورمیانه است که تحولات و تغییرات در ابعاد داخلی، منطقه‌ای و جهانی تأثیر زیادی بر جهت گیری سیاست خارجی آن دارد. ترکیه پس از اتفاقات موسوم به بهار عربی در خاورمیانه دچار تغییرات شگرفی در سیاست خارجی خود در قبال این منطقه شد. سیاست خارجی این کشور که تا قبل از سال 2011 از دکترین "تنش صفر با همسایگان" و "عمق استراتژیک" تبعیت می‌کرد، به ناگاه با چرخشی سترگ روبرو گردید و میان حمایت از جریانات و ناآرامی‌های داخلی کشورهای عربی و حفظ وضع موجود، گزینه‌ پر ریسک اول را انتخاب کرد و روند جدیدی از سیاست خارجی این کشور آغاز گردید. این چرخش سیاست خارجی به علت تغییرات پرشتاب در منطقه، برای بسط و افزایش نفوذ بر اساس درک رهبران این کشور از اتفاقات رخ داده حاصل گردید که در وهله‌ نخست نتایج بسیار مهمی برای این کشور رقم زد. یکی از مهم‌ترین حمایت‌های ترکیه، جریان اپوزسیون در کشور سوریه بود که این کشور با تجهیز نظامی و کمک سیاسی- اقتصادی - امنیتی به مخالفان بشار اسد، اهداف بلند پروازانه خود را در منطقه ژئوپلتیک شامات پی‌گیری کرد. با توجه به اهمیت استراتژیک محور مقاومت و به طور خاص سوریه و حزب‌الله لبنان با منافع و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران هر نوع سیاست در راستای تضعیف این جنبش بر منافع و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران اثری منفی دارد، لذا تحول سیاست خارجی ترکیه در قبال آن منافع ملی ایران را کاملاً تحت تأثیر قرار داده است.

وی در قالب پنج فصل به مباحث خود پرداخت که در فصل اول به بررسی کلیات، دلایل اهمیت و انتخاب موضوع و چارچوب نظری ، در فصل دوم نظم مطلوب منطقه‌ای ترکیه در بین سال‌های 2011 تا 2017، در فصل سوم سیاست خارجی ترکیه در قبال محور مقاومت؛ از سال 2011 تا 2016،در فصل چهارم تحول سیاست خارجی ترکیه در قبال محور مقاومت از سال 2016 تاکنون و فصل پنجم به تأثیر سیاست خارجی ترکیه در قبال محور مقاومت بر منافع ملی ج.ا.ایران پرداخته شده است.
رساله آقای عارف ضرغامی ، پس از مشورت اساتید و پاسخ گویی ایشان به سوالات مطرح شده، با نمره 19.25پذیرفته شد.

 


١١:٠٨ - 1398/06/31    /    شماره : ٢٧٩٥    /    تعداد نمایش : ١١٤٤خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تفسیر قرآن کریم «شمس»
  اثر حجت‌الاسلام‌ و المسلمین مصطفی بروجردی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی اجبارآمیز
  تالیف: بهادر امینیان

 • خیزش راست افراطی و تاثیر آن بر آینده مسلمانان در اروپا
  تالیف: محمدرضا دهشیری


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.