صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع آقای محمدجواد شمسی راد دانشجو رشته مطالعات منطقه ای گرایش آسیای شرقی


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع آقای محمدجواد شمسی راد دانشجو رشته مطالعات منطقه ای گرایش آسیای شرقی

جلسه دفاع از رساله آقای محمدجواد شمسی راد ، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مطالعات منطقه ای گرایش آسیای شرقی با عنوان" سیاست ملت سازی جمهوری خلق چین در تبت" روز دو شنبه 25 شهریور ۹8 13با حضور اساتید محترم: دکتر دهشیری (استاد راهنما)، دکترعلمایی فر(استاد مشاور) دکتر شیخ الاسلامی و دکتر فاخری (اساتید داور)، در سالن دیپلماتیک دانشکده روابط بین الملل، برگزار گردید
پرسش اصلی و فرضیه این رساله، عبارت بود از:
دولت جمهوری خلق چین چگونه اقدام به پروژه‌ی ملت‌سازی در تبت نموده است؟

فرضیه: این پایان نامه این فرض را مورد سنجش قرار می دهد که دولت جمهوری خلق چین از طریق روایت‌سازی تاریخی، کنترل همه‌جانبه‌ی سیاسی، فرهنگی، مذهبی و امنیتی، مبادرت به آموزش‌های میهن‌دوستانه و نوسازی اقتصادی تبت، اقدام به ترویج هویت چینی واحد به منظور تکمیل پروژه‌ی ملت‌سازی در تبت نموده است
وی بیان داشت یکی از سیاست‌‌های دولت جمهوری خلق چین از بدو تشکیل تا کنون، تلاش برای برقراری یک هویت چینی واحد و در نتیجه‌ی آن تشکیل یک ملت همگون در سرتاسر سرزمین‌های تحت حاکمیتش بوده است ولی به سبب وجود تنوع‌های‌ قومیتی و مذهبی موجود در برخی مناطق این کشور، دولت همواره با چالش‌هایی در این خصوص مواجه بوده است. تبت ، یکی از این مناطق است که دارای جمعیتی با قومیت و رویکرد مذهبی متفاوت با اکثریت جمعیت کشور چین است. تفاوت در روایت تاریخی از مناطق تبتی‌نشین، تفاوت قومیتی و تفاوت مذهبی از مهم‌ترین عوامل وجود افتراق بین تبتی‌تبارها و دولت جمهوری خلق چین هستند. در واقع حزب کمونیست چین به منظور حفظ و تقویت مشروعیت خود در کشور، ثبات داخلی، یکپارچگی ملی و جلوگیری از چندپارگی ملی خود را ملزم اعمال سیاست‌ها و مکانیسم‌هایی می‌داند تا در ایجاد هویت چینی واحد و تکمیل پروژه‌ی ملت‌سازی مؤثر واقع شوند. پس از تشکیل جمهوری خلق چین با توجه به رویکرد‌های مختلف در مورد ملی‌گرایی در کشور چین سه دوره‌ی کلی را می‌توان در نظر گرفت: 1- دوره‌ی رهبری مائو که با تلاش برای انکار گذشته و کنار نهادن عناصر قدیمی فرهنگ چینی همراه بود. 2- دوره‌ی اصلاحات که از 1978 و با رهبری دنگ شیائوپینگ آغاز شد و همراه با تجدید نظرها و تعدیل‌های نسبت به دوره‌ی اول بود که البته با فراز و نشیب‌های نیز همراه بوده است. 3-دوره‌ی به قدرت رسیدن نخبگان نسل پنجم به رهبری شی جین‌پینگ که در آن شاهد یک ملی‌گرایی نوین بر مبنای فرهنگ چینی و بازگشت به هویت ملی و ریشه‌های فرهنگی چین بوده‌ایم.

وی در قالب چهار فصل به مباحث خود پرداخت که در فصل اول به بررسی کلیات، دلایل اهمیت و انتخاب موضوع و چارچوب نظری در فصل دوم کلیاتی پیرامون جغرافیا و تاریخ سرزمین تبت ، در فصل سوم ملی‌گرایی و ملت‌سازی چینی در فصل چهارم سیاست ملت‌سازی جمهوری خلق چین در تبت و انقلاب فرهنگی و پیامدهای آن بر تبت ونتیجه پرداخته شده است.
رساله آقای محمدجواد شمسی راد ، پس از مشورت اساتید و پاسخ گویی ایشان به سوالات مطرح شده، با نمره 19پذیرفته شد.

 


١٤:١٢ - 1398/07/03    /    شماره : ٢٧٩٨    /    تعداد نمایش : ١٠٠٦خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تفسیر قرآن کریم «شمس»
  اثر حجت‌الاسلام‌ و المسلمین مصطفی بروجردی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی اجبارآمیز
  تالیف: بهادر امینیان

 • خیزش راست افراطی و تاثیر آن بر آینده مسلمانان در اروپا
  تالیف: محمدرضا دهشیری


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.