صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع آقای محمد حسین اوجی دانشجو رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی گرایش حقوق بین المل


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع آقای محمد حسین اوجی دانشجو رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی گرایش حقوق بین المل

جلسه دفاع از رساله آقای محمد حسین اوجی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی گرایش حقوق بین المل با عنوان" بررسی نظام حقوقی بهره برداری از منابع طبیعی فضای ماورای جو با تاکید بر رویه دولت های پیشتاز فضایی " روز دو شنبه 25 شهریور ۹8 13با حضور اساتید محترم: دکتر سادات میدانی (استاد راهنما)، دکترمحمودی(استاد مشاور) دکتر موسی زاده و دکتر صابری (اساتید داور)، در سالن کنفرانس دانشکده روابط بین الملل، برگزار گردید
پرسش اصلی و فرضیه این رساله، عبارت بود از:
ویژگی های نظام حقوقی حاکم بر بهره برداری از منابع ماورای جو چیست؟

فرضیه: این پایان نامه این فرض را مورد سنجش قرار می دهد که منابع موجود در فضای ماورای جو به عنوان قلمرو تمام بشریت شناخته شده و طبق اصل پذیرفته شده ی بین المللی در راستای منافع تمام بشریت و بدون در نظر گرفتن وضعیت اقتصادی و علمی کشورها به مصرف عمومی می رسند. از اینرو به نظر می رسد نظام حقوقی حاکم بر فعالیت های بهره برداری از منابع طبیعی فضای ماورای جو با اصول مذکور تطابق خواهد داشت.
وی بیان داشت با گسترش فعالیت های فضایی و سرمایه گذاری علمی و عملیاتی برای این حوزه از فعالیت ها در حوزه های فنی، با در نظر گرفتن ذات این فعالیت ها و ماهیت خطرزا بودن فعالیت های فضایی و از طرفی هزینه فراوانی که در این راستا توسط کشورهای مختلف صرف می شود، جامعه بین المللی توجه فراوانی به قاعده مند کردن این فعالیت ها دارد. تا جایی که تا امروز پنج کنوانسیون فضایی تدوین و توسط کشورهای متعدد پذیرفته شده است، قطعنامه های متعددی توسط سازمان های بین المللی تصویب گردیده و یک کمیته تخصصی در رابطه با استفاده صلح آمیز از فضا در سازمان ملل متحد تاسیس گردیده و به فعالیت-های مختلف از جمله تلاش برای قانون مند کردن فعالیت های فضایی می پردازد. با پیشرفت بشر در زمینه دانش و تجهیزات فضایی، امکان بهره برداری از منابع ماورای جو برای مقاصد تجاری فراهم شده و تلاش ها برای رسیدن به این نقطه وارد فاز عملیاتی شده است. این به معنای ضرورت پرداختن به ابعاد حقوقی این موضوع است. تدوین یک نظام حقوقی و ویژگی های این نظام مرتبط با فعالیت های بهره برداری از منابع ماورای جو بسیار حائز اهمیت است. چراکه بر طبق معاهده فضای ماورای جو به عنوان پایه ای ترین سند بین المللی در حوزه حقوق فضا از طرفی با اصل آزادی کاوش و استفاده از فضای ماورای مواجهیم و از طرف دیگر اصل ممنوعیت تخصیص را داریم. با توجه به منافع اقتصادی بسیار سرشاری که از منابع طبیعی فضایی ایجاد خواهد شد، برای جلوگیری از ایجاد مناقشات بین المللی در این حوزه با توجه به برخی ابهامات موجود در کنوانسیون های فضایی ضروری است نظام حقوقی بهره برداری از منابع طبیعی فضای ماورای جو مورد بررسی دقیق قرار گرفته و در آینده نظامی برآمده از اصول حقوقی حاکم بر فضا تدوین و از جانب کشورهای مختلف پذیرفته شود.

وی در قالب چهار فصل به مباحث خود پرداخت که در فصل اول به بهره برداری از منابع طبیعی فضای ماورای جو و دستاوردهای این حوزه در فصل دوم حقوق بین الملل حاکم بر فضای ماورای جو ، در فصل سوم چارچوب حقوقی بین المللی بهره برداری از منابع طبیعی ماورای جو در فصل چهارم بررسی نظام حقوقی بهره برداری از منابع طبیعی فضای ماورای جو با توجه بر رویه دولت های پیشتاز درعرصه فضایی ونتیجه گیری پرداخته شده است.
رساله آقای محمد حسین اوجی، پس از مشورت اساتید و پاسخ گویی ایشان به سوالات مطرح شده، با نمره 19.5پذیرفته شد.

 


١٥:١٥ - 1398/07/03    /    شماره : ٢٧٩٩    /    تعداد نمایش : ١١٢٠خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تفسیر قرآن کریم «شمس»
  اثر حجت‌الاسلام‌ و المسلمین مصطفی بروجردی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی اجبارآمیز
  تالیف: بهادر امینیان

 • خیزش راست افراطی و تاثیر آن بر آینده مسلمانان در اروپا
  تالیف: محمدرضا دهشیری


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.