صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع خانم شکوفه شادی دانشجو رشته دیپلماسی در سازمان های اقتصادی بین المللی


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع خانم شکوفه شادی دانشجو رشته دیپلماسی در سازمان های اقتصادی بین المللی

جلسه دفاع از رساله خانم شکوفه شادی ، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته دیپلماسی در سازمان های اقتصادی بین المللی با عنوان " تاثیر برجام بر پیشبرد زمینه های دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران " روز دو شنبه 1 مهر ۹8 13با حضور اساتید محترم: دکتر شهابی (استاد راهنما)، دکتر فاخری (استاد مشاور) دکتر شیخ الاسلامی ودکترصابری (اساتید داور)، در سالن دیپلماتیک دانشکده روابط بین الملل، برگزار گردید
پرسش اصلی و فرضیه این رساله، عبارت بود از:
برنامه جامع اقدام مشترک چگونه بر پیشبرد زمینه های بهتر دیپلماسی اقتصادی ایران تاثیر گذاشته است؟

فرضیه: این پایان نامه این فرض را مورد سنجش قرار می دهد که برجام به عنوان یک توافق بین‌المللی از یک سو از طریق لغو تحریم‌های هسته‌ای علیه صنایع و نهادهای کلیدی، زمینه را برای عادی بودن تعاملات اقتصادی ایران به ویژه در حوزه بانکی و بیمه¬ای، سرمایه¬گذاری خارجی و حوزه نفت و گاز ایجاد کرد و از سوی دیگر با این توافق مهم¬ترین اقدام در جهت ارائه تصویر صلح طلب از ایران صورت پذیرفت، با این اقدامات،زمینه های بهتر برای به کارگیری دیپلماسی موفق اقتصادی در دوره پسابرجام فراهم شد.
وی بیان داشت با مطرح شدن موضوع هسته ای ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد، حجم گسترده¬ای از تحریم ها و قطعنامه ها را در مدت ۱۱ سال، علیه جمهوری اسلامی ایران شاهد بودیم که به نوعی کشور را با بحران ها و چالش های اقتصادی و امنیتی عدیده ای مواجه نموده بود. صدور قطعنامه های ۱۷۳۷، ۱۷۴۷ ،۱۸۰۳، ۱۸۳۵، ۱۸۸۷، ۱۹۲۹ و تحریم های مالی و بانکی بخشی از چالش ها و فشارهایی بودند که با امنیتی شدن پرونده هسته¬ای بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل گردید. با روی کار آمدن دولت یازدهم که هدف و برنامه اصلی خود را در حوزه سیاست داخلی و خارجی، بهبود اقتصاد کشور از بحران حادث شده و تعامل سازنده معطوف به تامین منافع متقابل با اقتصاد جهانی و به طور کلی اقتصاد محور کردن سیاست خارجی قرار داده بود، گام های مثبتی برای تنش زدایی با غرب و رفع تحریم های شش گانه شورای امنیت برداشته شد که ماحصل آن توافق نامه برجام (برنامه جامع اقدام مشترک ) در تاریخ ۲۳/۳/۱۳۹۴ بود که پس از تایید شورای امنیت ملی، مجلس شورای اسلامی و نهایتا مقام معظم رهبری، در تاریخ 26دی ماه سال 1394رسما به مرحله اجرا درآمد. حدود یک هفته پس از آن، در 29 تیر ماه نیز شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه 2231، شش قطعنامه تحریمی پیشین را که بر برنامه هسته ای ایران وضع شده بود، ملغی کرد. اروپا نیز متعهد شد که تحریم های یک جانبه مربوط به برنامه هسته ایران را لغو کند. این تحریم ها در قالب دو سند در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ علیه برنامه هسته‌ ای ایران وضع شده‌ بودند و به‌ طور مستقیم در نظام حقوقی اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن ملزم به اجرا بودند. البته برخی از مفاد مقررات مزبور در روز اجرا به حالت تعلیق درآمدند و اختتام آنها در روز انتقال یعنی ۸ سال دیگر(از زمان اجرای برجام) خواهد بود. دیپلماسی اقتصادی موضوعی است که با گسترش فرایند جهانی شدن به عنوان یکی از ابزارهای نوین و قدرتمند کنش در فضای بین الملل در برابر دیپلماسی سنتی قرار گرفته است تا کاستی های آن را برای پاسخگویی به نیاز های جدید کشورها در عرصه اقتصاد جهانی، جبران و تکمیل کند. در واقع دیپلماسی اقتصادی از ویژگی های بارز اقتصاد جهانی به حساب می آید. در روند تحقیق ابتدا نقش دیپلماسی اقتصادی در عرصه جهانی شدن اقصاد بررسی میشود و اهمیت بهره گیری از روند جهانی شدن اقتصاد به نفع کشور در فضای بین الملل که لازمه آن تقویت یکی از ابزارهای موجود که دیپلماسی اقتصادی است، ذکر می شود.

وی در قالب جهار فصل به مباحث خود پرداخت که در فصل اول به کلیات پژوهش و اهمیت و دلایل انتخاب موضوع و نظریات در فصل دوم دیپلماسی اقتصادی و نقش آن در عرصه اقتصاد جهانی ، در فصل سوم دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در دوران پیشا برجام و در فصل چهارم تاثیر برجام بر روی روند شاخص های اقتصادی ایران و نتیجه گیری پرداخته شده است.
رساله خانم شکوفه شادی ، پس از مشورت اساتید و پاسخ گویی ایشان به سوالات مطرح شده، با نمره 19/37پذیرفته شد.

 


١١:٥٨ - 1398/08/04    /    شماره : ٢٨١٧    /    تعداد نمایش : ٤٩١خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تفسیر قرآن کریم «شمس»
  اثر حجت‌الاسلام‌ و المسلمین مصطفی بروجردی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی اجبارآمیز
  تالیف: بهادر امینیان

 • خیزش راست افراطی و تاثیر آن بر آینده مسلمانان در اروپا
  تالیف: محمدرضا دهشیری


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.