صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع خانم سارا طاهری دانشجو رشته مطالعات منطقه ای گرایش خاورمیانه


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع خانم سارا طاهری دانشجو رشته مطالعات منطقه ای گرایش خاورمیانه

جلسه دفاع از رساله خانم سارا طاهری ، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مطالعات منطقه ای گرایش خاورمیانه با عنوان " بررسی تطبیقی سیاست خارجی امارات متحده عربی و عربستان سعودی در قبال کردهای سوریه (19-2015)" روز سه شنبه 30مهر ۹8 13با حضور اساتید محترم دکتر دهشیری (استاد راهنما)،دکتر امیرعبداللهیان (استاد مشاور) دکتر حق پناه ودکتر شیبانی(اساتید داور)، در سالن دیپلماتیک دانشکده روابط بین الملل، برگزار گردید
پرسش اصلی و فرضیه این رساله، عبارت بود از:
از زمان روی کار آمدن محمد بن سلمان و همکاری و همراهی او با محمد بن زاید ، چه وجوه اشتراک و افتراقی در سیاست خارجی عربستان سعودی و امارات متحده عربی در قبال کردهای سوریه و منطقه شرق فرات به چشم می خورد؟
فرضیه: این پایان نامه این فرض را مورد سنجش قرار می دهد که سیاست خارجی امارات متحده عربی و عربستان سعودی در قبال کردهای سوریه ، بر حمایت و پشتیبانی مالی و سیاسی از آنان استوار بوده است تا از این رهگذر به مقابله با تفکرات اخوانی ترکیه ی اردوغان و قطر در سوریه بپردازند. با وجود این ابوظبی بیشتر به دنبال ایجاد محیطی لائیک تر در فدراسیون دموکراتیک شمال سوریه بوده اما ریاض در فکر اتحاد بین عشایر رقه و دیرالزور با الانبار عراق است.
وی بیان داشت در حوزه سیاست خارجی منطقه ی حاشیه ی خلیج فارس ، عربستان سعودی همواره یکی از بازیگران مهم و تاثیرگذار قلمداد می شده است. اما در سالهای اخیرعلاوه بر این کشور ، امارات متحده عربی نیز به بازیگری اثرگذار بدل گشته و گوی سبقت را از سایر بازیگران منطقه ای ربوده است. سیاست های ابوطبی با روی کار آمدن محمد بن زاید ازسال 2014 برخلاف گذشته که جنبه محافظه کارانه تری داشت شکل تهاجمی به خود گرفته و با روی کار آمدن بن سلمان در عربستان ، هماهنگی بین ابوظبی و ریاض به بالاترین میزان از ابتدای تاریخ روابط بین دو کشور رسیده و سیاست ها و مواضع این دو کشور در قبال تحولات منطقه و جهان ، کاملا در یک راستا قرار گرفته است. اشتراکات سیاست خارجی دو کشور در مورد کردهای سوریه به عنوان بازیگرانی که در سالهای اخیر به واسطه تحولات پیش آمده در منطقه ، توجه زیادی را به خود جلب کرده و نقش مهمی در از بین بردن داعش و بنیادگرایی داشته اند مشهود است. این دو کشور به علت اتخاذ سیاست هایی هم سو با غرب به ویژه ایالات متحده و نیز به دلیل مخالفت با سیاست های اخوانی اردوغان و آل ثانی ، سعی دارند به کردها به عنوان عاملی در کاستن قدرت اردوغان و اخوانی ها از یک سو و برقراری توازن در منطقه و تسهیل زمینه ی دستیابی به اهدافشان از دیگر سو بنگرند. عملکرد قابل قبول کردها در زمینه مبارزه با داعش و جلوگیری از پیشروی اردوغان و تفکر اخوانی در منطقه ، ابوظبی و ریاض را به حمایت هرچه بیشتر از فدراسیون دموکراتیک شمال سوریه واداشته ؛ حمایتی که با ایفای نقش اصلی توسط امریکا و هماهنگی با فرانسه صورت می گیرد. باید پذیرفت علاوه بر مواضع مشترک فراوان بین این دو کشور در سطح کلان ، وجوه افتراق ناچیزی هم در سیاست خارجی آنها در قبال فدراسیون دموکراتیک شمال سوریه دیده می شود که برخاسته از تفاوت های جزئی در سلایق سیاسی دو کشور است. بهار عربی و فرصت طلبی اردوغان و اخوانی ها به ویژه در خصوص تحولات مصر ، ابوظبی و ریاض را به این نتیجه سوق داد که در این مقطع زمانی حساس ، باید اخوانی که به کمک دو بازوی مالی (خاندان ثانی ) و سیاسی (خانواده اردوغان) به دنبال تشکیل امارت اسلامی مدنظر خود از جاکارتا تا رباط می باشد را تضعیف نمود. این تضعیف ابتدا با محاصره ی همه جانبه دوحه و بعدها با همکاری واشنگتن در تحت فشار قرار دادن دولت اردوغان اجرایی شد. بعد از روی کار آمدن ملک سلمان در ریاض و تفویض اختیارات گسترده از سوی او به فرزندش محمد ، سیاست های ریاض نزدیکی فوق العاده زیادی با ابوظبی پیدا کرده و هر دو کشور به طور کامل هدف اصلی خود را حذف اخوانی ها از آینده سیاسی تمام کشورهای منطقه قرار داده و قطعا برای قطع بازوی سیاسی اخوان ، استفاده از بازیگران سیاسی همسو با خود همچون فدراسیون دموکراتیک شمال سوریه را در اولویت قرار داده اند.
وی در قالب چهار فصل به مباحث خود پرداخت که در فصل اول به کلیات پژوهش و اهمیت و دلایل انتخاب موضوع و چارچوب نظری در فصل دوم کردهای سوریه ؛ بازیگران نوظهور، در فصل سوم سیاست خارجی و رویکرد امارات متحده عربی در قبال کردهای سوریه و در فصل چهار سیاست خارجی و رویکرد عربستان سعودی در قبال کردهای سوریه در و نتیجه گیری پرداخته شده است.
رساله خانم سارا طاهری، پس از مشورت اساتید و پاسخ گویی ایشان به سوالات مطرح شده، با 25/19 پذیرفته شد.


١٣:٥١ - 1398/08/12    /    شماره : ٢٨٢٣    /    تعداد نمایش : ١١٢٤خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تفسیر قرآن کریم «شمس»
  اثر حجت‌الاسلام‌ و المسلمین مصطفی بروجردی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی اجبارآمیز
  تالیف: بهادر امینیان

 • خیزش راست افراطی و تاثیر آن بر آینده مسلمانان در اروپا
  تالیف: محمدرضا دهشیری


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.