صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هاپروفایل اساتید درباره ماتماس با ماEnglish
اخبار > جلسه دفاع خانم زهرا احمدی مقدم رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی گرایش حقوق بین المللی


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع خانم زهرا احمدی مقدم رشته دیپلماسی و سازمان های بین المللی گرایش حقوق بین المللی

جلسه دفاع از رساله خانم زهرا احمدی مقدم ، دانشجوی کارشناسی ارشد دیپلماسی و سازمان های بین المللی گرایش حقوق بین المللی با عنوان" قرار موقت در دیوان بین المللی دادگستری:از انشا تا اجرا " روز چهار شنبه 1 آبان ۹8 13با حضور اساتید محترم دکتر موسی زاده (استاد راهنما)،دکتر سادات میدانی (استاد مشاور) دکترمحمودی ودکتر دلخوش (اساتید داور)، در سالن دیپلماتیک دانشکده روابط بین الملل، برگزار گردید
پرسش اصلی و فرضیه این رساله، عبارت بود از:
در چارچوب دادرسی قضایی دیوان بین المللی دادگستری، درخواست قرار موقت و صدور آن توسط دیوان مذکور با توجه به پیشینه آن از مرحله انشا تا اجرا چه تحولاتی داشته است؟
فرضیه: این پایان نامه این فرض را مورد سنجش قرار می دهد که تحولات رویه قضایی بین المللی حکایت از این امر دارد که صدور قرار موقت برای حفظ حقوق اصحاب دعوی و پیشگیری از وخامت اوضاع تا زمان صدور حکم نهایی است. پایبندی و رعایت این دستور در جهت کارآمدی رسیدگی قضایی است. اما این رعایت داوطلبانه است و دیوان ابزاری برای اجرای آن در اختیار ندارد. به همین دلیل، به نظر می رسد باوجود ویژگی الزام‌آور بودن قرار موقت دیوان بین المللی دادگستری، دولت ها چندان به آن پایبند نبوده‌اند.
وی بیان داشت قرار موقت ابزاری مهم در حل‌وفصل اختلافات بین المللی است و اختیار دیوان برای صدور اقدامات موقت طبق ماده 41 اساسنامه ابزاری اساسی برای اجرای عدالت بین المللی است. در سال های اخیر، دیوان بین‌المللی دادگستری دستور قرار موقت را دارای ویژگی الزام آور دانسته و محتمل و قابل استماع بودن را به‌عنوان یکی از شرایط صدور قرار موقت طبق ماده 41 اساسنامه معرفی كرده است. این پیشرفت‌ها پیامدهای مهمی درروند رسیدگی به ‌قرار موقت در دیوان بین المللی دادگستری داشته هرچند تمایل کمی به رعایت این قرارها نشان داده ‌شده است. با توجه به ساختار جامعه بین المللی اقدامات موقت قابل‌اجرا و اعمال نیست، بلکه فقط باید توسط اصحاب دعوی رعایت شود. پژوهش حاضر بعد از بررسی تحولات تاریخی قرار موقت در دیوان دائمی بین المللی دادگستری و دیوان بین المللی دادگستری، با توجه به تحولات اخیر این تأسیس حقوقی به بررسی مبانی و شرایط صدور قرار موقت و رسیدگی به درخواست صدور قرار موقت و روندهای موجود برای اطمینان از رعایت قرار موقت صادر شده توسط دیوان بین‌المللی دادگستری می پردازد. علی رغم مواردی که دستورات دیوان رعایت نشده است، تعداد درخواست ها برای صدور قرار موقت در دهه گذشته افزایش یافته است که نشان از اعتماد مصرانه دولت¬ها به اثربخشی این اقدامات دارد. درک صحیح از الزامات ماده 41 اساسنامه به تحقق بخشیدن به تمام توان دیوان برای صدور قرار موقت کمک خواهد کرد.
وی در قالب چهار فصل به مباحث خود پرداخت که در فصل اول از دو گفتار تشکیل شده است. گفتار اول به پیشینه تاریخی ایجاد و توسعه قرار موقت در دیوان دائمی و دیوان بین المللی دادگستری و گفتار دوم به مبانی صدور قرار موقت در قوانین مربوطه و رویه دیوان پرداخته شده است. در فصل دوم شرایط صدور قرار موقت با توجه به آخرین تحولات درباره در رویه دیوان بررسی شده است. در فصل سوم به آیین صدور قرار موقت مطابق آیین دادرسی دیوان و قوانین مربوطه و رویه دیوان اختصاص داده شده است و در فصل چهار مبانی و ضمانت اجرای دستورات قرار موقت و همچنین پیامدهای اثر الزام‌آور بودن قرار موقت و نقش شورای امنیت در اجرای این دستورات می پردازد، و در پایان نتیجه گیری ارائه می شود.
رساله خانم زهرا احمدی مقدم ، پس از مشورت اساتید و پاسخ گویی ایشان به سوالات مطرح شده، با 19/37 پذیرفته شد.


٠٩:١٦ - 1398/08/20    /    شماره : ٢٨٢٨    /    تعداد نمایش : ٩١٠خروج
منوی اصلی
تازه ها
 • تفسیر قرآن کریم «شمس»
  اثر حجت‌الاسلام‌ و المسلمین مصطفی بروجردی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی عمومی
  تالیف: محمدحسن شیخ الاسلامی

 • دیپلماسی اجبارآمیز
  تالیف: بهادر امینیان

 • خیزش راست افراطی و تاثیر آن بر آینده مسلمانان در اروپا
  تالیف: محمدرضا دهشیری


صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.