صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هادرباره ماتماس با ماEnglish
اقتصاد سبز و كشورهاي در حال توسعه، رويكرد هاي پيش رو

 

اقتصاد سبز و كشورهاي در حال توسعه، رويكرد هاي پيش رو

چکیده

در چند دهه اخیر، موضوعات زیست­محیطی اهمیت فراوانی یافته و در سطوح محلی، ملی، منطقه­ای و جهانی به­طور چشمگیری وارد دستورکار سیاسی شده­اند. اهمیت روز­افزون این موضوعات، ناشی از درک گسترده این نکته است که پایداری زیست­محیطی، عنصری اساسی برای توسعه و رفاه بلند­مدت جوامع محسوب می­شود. پس از چند صد سال فعالیت اقتصادی مبتنی بر تاراج و تخریب طبیعت، هم اکنون جهان با تهدیدات زیست­محیطی انکار­ناپذیری رو­به­رو شده است. از این رو جامعه بین­المللی به یک اجماع قوی در این باره رسیده که جهان برای نجات و احیای منابع طبیعی و تحقق توسعه پایدار، نیازمند مدل هوشمندانه­تری است.

در چنین فضایی، مفهوم "اقتصاد سبز" به وجود آمد. در ژوئن سال 2012 رهبران جهان در کنفرانس ملل متحد در خصوص توسعه پایدار (ریو+20) گرد هم خواهند آمد تا به پیشبرد ایده "اقتصاد سبز در چارچوب توسعه پایدار و فقر­زدایی" کمک کنند و مسیر مطمئنی برای تغییر جهت اساسی توسعه اقتصادی به سوی یک اقتصاد کم­کربن، کارآمد و برابر بیابند.

در سال­های اخیر، مفهوم اقتصاد سبز در کانون بحث­های سیاسی مهمی قرار گرفته و سؤالات متعدد و پیچیده­ای مطرح کرده است. این پایان­نامه، بر مخاطرات، چالش­ها و مزایایی که مفهوم اقتصاد سبز برای کشور­های در حال توسعه در پی دارد متمرکز است و همچنین به سیاست­های ملی و بین­المللی مورد نیاز برای پیشبرد اقتصاد سبز در این کشور­ها براساس اصول توسعه پایدار می­پردازد. این پژوهش می­کوشد چشم­انداز جامعی در رابطه با هر دو مقوله فرصت­ها و چالش­ها فراهم کند و راه میانه­ای برای کشور­های در حال توسعه بیابد تا به کمک آن اهداف توسعه­ای خود را تداوم بخشند و در عین حال رویه پایداری را در پیش گیرند.

این پایان­نامه، هدف پژوهشی فوق را از طریق مطالعه گسترده منابع مربوط، به ویژه اسناد ملل متحد برآورده می­سازد. یکی از نتایج مهم به دست آمده در این پژوهش، ضرورت ایجاد تحول ساختاری در نظام مدیریت زیست­محیطی بین­المللی به منظور تضمین تعهد سیاسی نسبت به توسعه پایدار است؛ تحولی که استراتژی­های مورد نیاز کشور­های در حال توسعه برای مقابله با چالش­های گذار به اقتصاد سبز را در نظر گیرد.

 

 

منو اصلی

صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.