صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هادرباره ماتماس با ماEnglish
تاثير ايالات متحده آمريكا بر سياست خارجي هند در ...

تاثير ايالات متحده آمريكا بر سياست خارجي هند در قبال جمهوري اسلامي ايران از 2000 تا 2010

چکیده:

این رساله با عنوان تاثیر ایالات متحده امریکا بر سیاست خارجی هند در قبال جمهوری اسلامی ایران در فاصله زمانی 2010-2000، تلاشی است برای شناخت سیاست خارجی هند به عنوان مدلی از سیاست قدرت های در حال ظهور نسبت به جمهوری اسلامی ایران. اين پژوهش در پی آن است که با نگاهی مبتنی بر چارچوب های نظری خاصي كه حاصل پیوند رئالیسم نئو کلاسیک و سازه انگاری است، تفسیری مجدد از سیاست خارجی هند در اين مقطع زماني خاص ارائه نماید. هدف پاسخ به اين پرسش است كه امریکا به عنوان یک بازیگر، در فاصله زمانی 2000 تا 2010 چه تاثیری بر جهت گیری های سیاست خارجی هند در قبال جمهوری اسلامی ایران داشته است؟ و در پاسخ چنین استدلال شد که در تصمیم سازی های سیاست خارجی هند نسبت به جمهوری اسلامی ایران، سه عامل "ساختار بین المللی"، "جامعه داخلی یا نخبگان" و "منافع ملی هند" تاثیرگذارند. هرچند به نظر می رسد که امریکا به عنصری گریز ناپذیر در سیاست خارجی هند تبدیل شده اما آن چه وزن بیشتری برای هند در جهت گیری های خود نسبت به جمهوری اسلامی ایران دارد منافع ملی هند می باشد. این پاسخ، فرضیه ای است که باید به آزمون گذارده می شد. نقطه ي عطف در ورود امریکا به روند سیاست خارجی هند قرارداد همکاری استراتژیک هند و امریکا در سال 2006 می باشد. آن چه هند و ایالات متحده را متمایل به همکاری با یکدیگر می سازد کسب منافع ملی و بهره مندی از برآیندهای این رابطه است.

نزاع ایالات متحده با جمهوری اسلامی ایران که ناشی از گفتمان و اهداف انقلاب اسلامی است به نزاعی چند جانبه تبدیل شده به گونه ای که این نزاع در عرصه های سخت و نرم، در سطح منطقه ای و بین المللی، در حوزه های اقتصادی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی، و با ابعاد ساختاری و غیر ساختاری اجرایی می گردد. تحت تاثیر قراردادن روابط جمهوری اسلامی ایران و هند نیز یکی از موضوعات مهم اقدام برای امریکا در ارتباط با ایران می باشد. تاثیر ایالات متحده به عنوان قدرتی برتر در عرصه بین المللی، امری انکار ناپذیر است اما میزان این تاثیر موضوع قابل تاملی است. در عوامل تاثیرگذار بر سیاست خارجی هند در قبال جمهوری اسلامی ایران، امریکا به عنوان زیرشاخه ای از ساختار بین الملل، در کنار عناصری همچون منافع ملی و جامعه داخلی هند قرار می گیرد. همان طور که در این رساله نشان داده شد در تصمیم گیری های سیاست خارجی هند در قبال جمهوری اسلامی ایران، کسب منافع ملی به عنوان عاملی که می تواند هند را در نیل به استراتژی کلان خود یعنی تبدیل شدن به یک قدرت تاثیرگذار جهانی یاری نماید، کانون سیاست خارجی هند قرار می گیرد. هر چند نخبگان و افکار عمومی هند موافق همکاری با امریکا هستند اما در تصمیم گیری های خود در سیاست خارجی منافع ملی را جستجو می نمایند. به طور خلاصه یافته ی این پژوهش در یک جمله این است که اصلی ترین عامل تعیین کننده سیاست خارجی هند در قبال جمهوری اسلامی ایران منافع ملی این کشور می باشد.

منو اصلی

صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.