صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هادرباره ماتماس با ماEnglish
روابط ج.ا.ايران و مصر با تاكيد بر نقش ساختار نظام بين الملل

روابط ج.ا.ايران و مصر با تاكيد بر نقش ساختار نظام بين الملل 2009 تا 1979

چکیده

اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در مناسبات بین المللی مبتنی بر همکاری با کشورهای مسلمان و غیر متعهد[1] است. در این میان کشور جمهوری عربی مصر در دنیای اسلام و همچنین در سطح منطقه ایی(خاورمیانه و شمال آفریقا) جایگاه ویژه ایی دارد. به همین خاطر، طبیعی است که مورد توجه تصمیم گیرندگان دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران می باشد. با مطالعه نقش و جایگاه مصر در معادلات منطقه خاورمیانه، خواهیم یافت که این کشور به مثابه یک پل مهم و استراتژیک با جهان عرب بشمار می رود. بنابراین با توجه به موقعیت و جایگاه ژئوپلتیک مصر در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و همچنین تاثیری که بر معادلات آنها دارد. بهبود مناسبات با این کشور در راستای تامین منافع ملی جمهوری اسلامی ایران لازم و ضروری به نظر می رسد.

روابط دو کشور ایران ومصر از گذشته تا کنون با تغییر مولفه های عمده، اغلب دستخوش تحولات و نوساناتی بوده است. فقط در برخی از مقاطع به دلیل برداشت یکسان حاکمان وقت نسبت به مسائل بین المللی و منطقه ایی، نزدیکی و همسویی دو کشور به یکی از قطب های قدرت جهانی و برداشت نخبگان سیاسی[2] تهران و قاهره از ماهیت نظام بین الملل، مناسبات مستحکم و پایداری را به دنبال داشته است. برای مثال در دوره محمدرضا شاه پهلوی پس از شکست جمال عبدالناصر در سال 1967، ار آن به بعد زمینه های ترمیم روابط دو کشور آغاز و در دوره زمامداری انورسادات اوج شکوفایی روابط سیاسی دوکشور بود. وقوع انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران موجب شده تا برداشت نخبگان سیاسی دو کشور نسبت به ماهیت نظام بین الملل تغییر یابد که این مسئله تیرگی در روابط فی ما بین این دو دولت را در پی داشت.

این پژوهش سعی دارد تا ضمن بررسی جایگاه ایران ومصر درساختار نظام بین الملل روابط میان دوکشور ایران و مصر در دوره بعد از انقلاب اسلامی ایران (2009-1979) عوامل واگرایی و همگرایی را مورد مطالعه قرار دهد تا در پایان راهکارهایی را جهت عادی سازی روابط مطرح نماید.

 

منو اصلی

صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.