صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هادرباره ماتماس با ماEnglish
جنبش بوميان در آمريكاي لاتين پس از جنگ سرد

جنبش بوميان در آمريكاي لاتين پس از جنگ سرد

چکیده

جنبش بومیان آمریکای لاتین به عنوان بازیگری جدید در عرصه تعاملات ملی و منطقه ای ظهور کرده است. این رساله در صدد توضیح چگونگی احیای خیزش مردم بومی در آمریکای لاتین در دوران پس از جنگ سرد می باشد. به منظور تحلیل علمی این پدیده از چارچوب نظری سازه انگاری و مبحث جنبش های اجتماعی جدید و هویت استفاده گردیده است تا بتوان در قالب تعامل ساختار و کارگزار، چگونگی تأثیر هویت و موضوعات ساختاری، مطرح شدن بازیگران جدیدی همچون بومیان را در صحنه سیاسی تبیین نمود.

سؤال اصلی این رساله عبارت است از: «چگونه جنبش مردم بومی مکزیک و کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی در دوران پس از جنگ سرد احیا شده است؟» به منظور پاسخگویی به این پرسش به بررسی سه مؤلفه می پردازیم:

  1. 1.تبعات اجرای سیاست های تعدیل ساختاری بر بومیان همانند گسترش یافتن فقر، آوارگی، آلودگی محیط زیست، بیماری های واگیردار و انواع سرطان و تصاحب زمین های اجدادی جمعیت بومی؛
  2. 2. اقدامات سازمان ملل متحد از قبیل تصویب بیانیه سازمان ملل پیرامون حقوق بومیان و کنوانسیون های مصوب سازمان بین المللی کار مانند کنوانسیون 169؛
  3. 3. موفقیت ها و دستاوردهای بومیان بولیوی پس از پیروزی اوو مورالس در انتخابات ریاست جمهوری سال های 2005 و 2010 به عنوان اولین رئیس جمهور بومی آمریکای جنوبی.
منو اصلی

صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.