صفحه اصلياخباراطلاعیه هاکارگاه هادرباره ماتماس با ماEnglish
جهاني شدن اقتصاد و تاثير آن بر كشورهاي لاتين

جهاني شدن اقتصاد و تاثير آن بر كشورهاي لاتين

چکیده

در دو دهه­ی گذشته جهانی­شدن اقتصاد بسیاری از عرصه­های زندگی بشر در مناطق گوناگون جهان را دگرگون ساخته است. آمریکای لاتین نیز از این روند نوین برکنار نمانده است. کشورهای منطقه­ی آمریکای لاتین با پذیرش الگوی نولیبرالی و وارد شدن در عرصه­ی جهانی­شدن اقتصاد دگرگونی­های بسیاری را تجربه کرده­اند. اجرای برنامه­های تعدیل ساختاری و انجام آزادسازی­های مالی، تجاری و بازار کار به همراه گسیل سرمایه­های خارجی، زمینه را برای پیوستن کشورهای منطقه به اقتصاد جهانی فراهم آورد.

هدف از این پژوهش بررسی تأثیر جهانی­شدن اقتصاد بر کشورهای آمریکای لاتین است. در این راستا این پایان­نامه در پی پاسخ به این پرسش است که جهانی­شدن اقتصاد چگونه بر کشورهای آمریکای لاتین تأثیر گذاشته است؟ برای پاسخ به پرسش یاد شده این فرضیه­ی به آزمون گذاشته می­شود که جهانی­شدن اقتصاد تأثیرات چندی در زمینه­های مختلف بر کشورهای آمریکای لاتین داشته است. به­گونه­ای که تحولاتی چون به­قدرت رسیدن حکومت­های موسوم به چپ نوین، بهبود وضعیت اقتصادی و تأثیر آن بر شاخص­های اجتماعی مانند فقر و نابرابری و سرانجام پیامدهای منفی زیست محیطی در کشورهای منطقه را می­توان متأثر از روند جهانی­شدن اقتصاد دانست.

در این پژوهش تلاش بر آن بوده است تا نخست، جنبه­های گوناگون آزادسازی­های گسترده به همراه فعالیت شرکت­های چند ملیتی در کشورهای آمریکای لاتین در چهارچوبی کلی مورد بررسی قرار گیرد و پس از آن تأثیر این تحولات بر بخش­های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی واکاوی شود. به سبب گستردگی بحث، در هر بخش تنها به دو و یا چند شاخص برجسته­تر بسنده شد. در بخش اقتصادی، شاخص­هایی مانند رشد اقتصادی، اشتغال و بحران­های مالی و اقتصادی به­عنوان شاخص­های نمونه بررسی شدند. در بخش سیاسی تأثیر جهانی­شدن اقتصاد بر حکومت­های مردم­سالار و موضوع فساد سیاسی موضوع پژوهش بود. در بخش اجتماعی به تأثیر جهانی­شدن اقتصاد بر فقر، نابرابری و جنبش­های دهقانی پرداخته شد و سرانجام اثرپذیری موضوعات زیست محیطی در کشورهای آمریکای لاتین از جهانی­شدن اقتصاد پایان بخش بحث بود.

تحولاتی مانند بهبود مقطعی وضعیت رشد اقتصادی و اشتغال به همراه چند بحران مالی و اقتصادی بین­المللی، بر سرکار آمدن حکومت­های چپ، خیزش دوباره­ی جنبش­های دهقانی، بهبود وضعیت فقر و نابرابری و سرانجام زیان­های زیست­ محیطی از جمله پیامدهای جهانی­شدن اقتصاد برای کشورهای آمریکای لاتین بوده است.

منو اصلی

صفحه اصلي | اخبار | گالری عکس
©1392 دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 School for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs (SIR) - All rights reserved.