امروز يك شنبه  ۲۴ تير ۱۴۰۳
۱۴۰۲/۰۸/۲۴- ۱۰:۲۳ - مشاهده: ۹۸۵

گزارش جلسه سخنرانی جناب آقای دکتر علی باقری کنی معاون سیاسی وزارت امور خارجه در دانشکده روابط بین الملل

دوشنبه 22 آبان 1402

عصر دوشنبه ٢٢ آبان ١٤٠٢ دانشکده روابط بین الملل میزبان جناب آقای دکتر علی باقری کنی معاون سیاسی وزارت امور خارجه بود. در ابتدای این نشست جناب آقای دکتر محمد رضا دهشیری رئیس دانشکده روابط بین الملل ضمن خوشامدگویی و خیرمقدم به معاون محترم سیاسی وزارت امور خارجه، از جناب آقای دکتر باقری بابت اینکه امکان تعامل دانشجویان و کارگزاران نظام را فراهم آوردند تشکر کردند..

سپس دکتر علی باقری‌کنی مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و معاون سیاسی وزارت امور خارجه در جمع دانشجویان دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه درباره آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی از جمله موضوع فلسطین و کشتار مردم در غزه با دانشجویان به گفتگو پرداختند. معاون سیاسی وزارت امور خارجه در سخنرانی خود ضمن تاکید بر تحولات منطقه به ویژه فلسطین در باره ویژگیهای دیپلمات تراز انقلاب اسلامی نیز مطالبی ایراد نمودند.

 دکتر باقری با اشاره به ویژگی‌های دیپلمات تراز اظهار داشت: هنر دیپلمات حرفه‌ای آن است که همه توان و ظرفیت خود را برای تأمین منافع ملی در عرصه خارجی به کار گیرد، اما انحراف از این مسیر و تلاش درجهت استفاده از ظرفیت سیاست خارجی در بازی‌های سیاسی داخلی، جفا به منافع ملی و بازی در مسیر تحقق اهداف بیگانگان است.

 معاون سیاسی وزارت امور خارجه با تاکید بر این که فلسطین از جمله موضوعات مهم سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است، تصریح کرد: تجربه چهار دهه گذشته ثابت کرده نگاه راهبردی ایران به مسأله فلسطین در جهت منافع ملی است و امروز بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی، آشکار و پنهان به درایت و دوراندیشی ایران در ایستادن کنار مردم فلسطین و مقابله با اشغالگران و متجاوزان اذعان دارند.

 وی با اشاره به این که دیپلماسی بدون توجه به اصول و ارزش‌ها، حرکت در خلا و تحرک بدون هدف است و اتفاقا پایبندی به ارزش‌ها است که جهت درست دیپلماسی را معین می‌کند، افزود: پایبندی به ارزش‌ها نه‌تنها هیچ مانعی برای تحرک و پویایی دیپلماسی و توسعه روابط خارجی ایجاد نکرده و نمی‌کند، بلکه ظرفیت و توان دیپلماسی را افزایش داده و تحرک آن را مؤثرتر می‌کند.

 دکتر باقری کنی با اشاره به این که هیچ قاعده و مقرره حقوق بشری بین‌المللی وجود ندارد که مصون از تعرض صهیونیست‌های متجاوز باشد، اظهار داشت: "فلسطین قطب‌نمای حقوق بشر در جهان است"، چراکه در صحنه فلسطین، یک طرف متجاوز، اشغالگر و جنایتکار است که ناقض همه اصول و قواعد حقوق بشر است و طرف دیگر ملتی مظلوم صاحب سرزمین فلسطین است که انواع و اقسام حقوق وی پایمال شده و با همه وجود برای استیفای حقوقش تلاش می‌کند.

 معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره ظرفیت‌های متنوع و متعدد سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: این هنرمندی دیپلماسی ایرانی است که از یکسو در مقام الهام‌بخش جریان مقاومت، به‌عنوان قدرت منطقه‌ای غیرقابل انکار، سردمدار مبارزه با تروریسم و مقابله با سلطه‌جویی قدرت‌های خودبرتربین است و از سوی دیگر به‌عنوان بازیگر فعال و مبتکر در عرصه منطقه و جهان از همه ظرفیت‌های سیاسی و بین‌المللی خود برای دفاع از کیان مقاومت و تحقق اهداف آن بهره می‌برد. لذا هنر دیپلماسی ایرانی، هم افزایی گفتمان و حکمرانی مقاومت است.

وی با اشاره به تحرک هدفمند دیپلماسی ایرانی برای پایان دادن به کشتار مردم در فلسطین و جلوگیری از نسل‌کشی صهیونیست‌های خونخوار در غزه اظهار داشت: قطعا یکی از زمینه‌های بسیج همه ظرفیت‌های جهان اسلام برای مقابله منسجم با تجاوزگری صهیونیست‌ها سیاست راهبردی دولت در تعامل حداکثری با همسایگان و کشورهای منطقه است که از دو سال پیش عملیاتی شده است.

 وی با بیان اینکه هر نتیجه‌ای که جنگ نابرابر در غزه داشته باشد، آمریکا بازنده قطعی آن است، تصریح کرد: ضربه مهلک ۱۵ مهر مقاومت هنوز اجازه نداده تا سامانه‌های تدبیر و سیاست آمریکا و رژیم صهیونیستی به فعالیت عادی خود بازگردند، به همین جهت نیز آنها با کشتار زنان و کودکان و تخریب زیرساخت‌های منطقه محروم غزه قصد دارند تا به گمان خود، این شکست تاریخی و راهبردی را جبران کنند.

 معاون سیاسی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه کشورهای اسلامی‌برای توقف جنایت در غزه نباید فقط به اعلام موضع سیاسی بسنده کنند، تصریح کرد: با ترویج تحریم کالاهای اسراییلی و تحریم صادرات نفت و دیگر کالاهای اساسی به این رژیم باید عزم جدی دولت‌های اسلامی‌برای حمایت از حقوق بشر و دفاع از مردم مظلوم غزه نشان داده شود.

 دکتر باقری با اشاره به این که تحریم سیاسی و اقتصادی و تجاری صهیونیست‌های جنایتکار، بدیهی ترین انتظار مردم مظلوم غزه و دیگر ملت‌های آزاده جهان از کشورهای متعامل با رژیم صهیونیستی به‌ ویژه کشورهای اسلامی است، تصریح کرد: خواست مردم غزه این است: کمک به قاتلان کودکان ما را متوقف کنید!

 معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان اینکه تجربه ثابت کرده که صهیونیست‌های خونخوار هیچ حقی برای فلسطینی‌ها قایل نیستند، گفت: راه حل پایدار قضیه فلسطین که منطبق با قواعد و مقررات بین‌المللی است، بازگشت به رای و نظر صاحبان اصلی سرزمین فلسطین که در داخل و خارج سرزمین‌های اشغالی زندگی می‌کنند، است و هر کس که از این راه‌حل سرباز زند، نمی‌تواند مدعی حقوق بشر و برقراری صلح و امنیت باشد.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما